Kadınlardan "Savaşa Karşı Ses Çıkar" eylemi

Kadınlardan "Savaşa Karşı Ses Çıkar" eylemi

Barış İçin Kadın Girişimi üyesi bir grup kadın, Beşiktaş Çarşı ve Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda aynı saatte "Savaşa Karşı Ses Çıkar" eylemi gerçekleştirdi.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda saat 19.30'da toplanan yaklaşık 50 kadın, tencere ve kaşıkları birbirine vurup, düdük çalarak son günlerdeki çatışmaları ve şiddet olaylarını protesto etti; barış çağrısı yaptı.


Kalabalık daha sonra, eylemlerine oturarak devam etti.


Bu arada, yoldan geçen bazı erkekler de kadın eylemcileri alkışlayarak onlara destek verdi.


Ardından grup adına basın açıklamasını okuyan Sultan Çit, "Çözüm sürecinde kadınların sürece katılması ve sürecin garantisi olması için çaba gösterdi. 2,5 yıldır silahların sustuğu, barış sözünün dahi insanları rahatlattığı bir dönem yaşadık. Sonra yavaş yavaş umutlarımız parçalanmaya başladı. Seçim sürecinde ve sonrasında Diyarbakır'da Kobani'de ve Suruç'ta olan katliamlarda yakın dostlarımızı kaybettik. Barış için ses çıkarmanın tam zamanı. Şunu iyice bilin ki savaşta kadınlar kaybeder" diye konuştu.


Bu açıklama Kürtçe de okundu.


Polis önlem aldı


Öte yandan, kadınların eylemi sırasında polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı. Açıklamanın ardından bir süre daha ellerindeki tencerelerle eylem yapan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.


Aynı saatte Beşiktaş Çarşı'nın Barbaros Bulvarına çıkan noktasında aynı girişime üye kadınlardan oluşan başka bir grup, tencere, tava, tef ve düdük çalarak eylem yaptı. Kadınlar ellerindeki çalgı aletleri ile dakikalarca tempo tuttu.


Daha sonra grup adına basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: "Biz kadınlar soruyoruz. IŞİD'i engellemek için PKK ile ateşkes bitirmek niye. Tam ölümler durmuşken savaşa gitmenin ne yararı var. Savaş hükümetine hayır demek için. Geçici bir hükümetin sandıkta hepimiz adına savaş kararı vermesine karşı çıkıyoruz. Mecliste görüşmeler yaptık. Kandil'de kadınlarla buluştuk. Tüm bu görüşmelerde bir tane kadının ağzından 'Bu savaş sürsün, sorunlarımız savaşla çözülür' diye bir laf duymadık. Çözüm istemeyen bir kadınla bir kez dahi karşılaşmadık. Dindar kadınların toplantılarına katıldık. Onların barış ve demokrasi istekleri bizimkilerle benzerdi. Haberlerde polis eşlerini , asker annelerini, Suruç'takilerin yakınlarını gördükçe aklımız gidiyor. Daha ne kadar eksileceğiz. Sevgili kadınlar barış için ses çıkarmanın tam zamanıdır. Neye inanıyorsanız inanın şunu bilin savaşta önce kadınlar kaybeder. Öfkeli bağırtılar, linç kalabalıkları, şaşalı cenazelerde önce kadınlar susar. Hepinize sesleniyoruz. Çok iyi insanlar ölüyorlar. Bizi savaşa iten erkeklere itiraz edelim."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS