Kılıçdaroğlu: ''Kaçıyorsun buna da zafer diyorsun''

Kılıçdaroğlu: ''Kaçıyorsun buna da zafer diyorsun''

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Şah Fırat Operasyonu ile ilgili konuştu. ''Kaçıyorsun, geliyorsun bunu da zafer olarak kakalıyorsun'' sözleriyle iktidara tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde partisinin milletvekillerine karşı şiddet uygulandığını savunarak, "Her türlü saldırıya biz hazırız. Her türlü baskıya da hazırız. Sanıyorlar saldırı yapınca CHP geriye çekilecek. CHP geriye çekilmeyecek, kapı gibi mücadelesini yapacaktır" dedi.


Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, Şah Fırat Operasyonu'nu "büyük bir fiyasko" diyerek eleştirdi. Hükümetin düne kadar Beşar Esed'i ve rejimini muhatap almadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ne yaptılar? Muhatap aldılar?. İstanbul başkonsolosluğuna haber verdiler, 'biz oraya gidiyoruz' diye. Bu kadar iki yüzlü bunlar" dedi. Vatandaşlardan umutsuzluğa kapılmamalarını isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:


"Herkes şunu gayet iyi bilmeli, 77 milyon yurttaşıma sesleniyorum; CHP iktidarında, benim başbakanlığımda senin yüzün yere eğilmeyecektir. Bu ülkenin onuruyla oynadılar, gururuyla oynadılar. Bunlara dersini vermek, bu ülke her vatandaşın boynunun borcudur. Sözüm söz, bizim iktidarımızda kesinlikle Ortadoğu'da kan akmayacak, huzur, barış gelecek. Suriye'yi de Irak'ı da biz inşa edeceğiz, yeniden. Barış köprülerini biz kuracağız, kardeşliği tesis edeceğiz biz yeniden. Mısır'la kavga etmeyeceğiz, yeniden dost olacağız. Libya'ya bakın karar verdiler. Hiçbir Türk istemiyorlar, 'Libya'yı terk edin' diyorlar. Bunlar ne yapmıştı? 'Acaba bir şey kapabilir miyiz' diye bavula parayı doldurdular apar topar Libya'ya gittiler. Sen önyargılı davranırsan, Kaddafi'yi arkadan hançerlersen, senin gibi insanları Libyalılar da adam yerine koymazlar. Sen hala bunu öğrenemediler."


Kaddafi'nin Türkiye için çok önemli olduğunu değerlendiren Kılıçdaroğlu, Kıbrıs çıkarmasında Türkiye'ye bütün desteğini verdiğini hatırlattı. "Ahde vefa" denen bir şey olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, "Kaddafi linç edildi, bunlar düğün dernek yaptılar, biz bunlara karşı çıktık. doğru bulmadık. Libya ile de ilişkilerimizi düzelteceğiz" diye konuştu. Toplumun her kesimi ile yeniden sıcak ilişkiler kuracaklarını ve Türkiye'yi yeniden inşa edeceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, CHP'nin çözümün adresi olduğunu savundu.


Bütün insanları sevdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, bütün insanların huzur içinde, barış içinde kendi ülkelerinde yaşamasını istediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Suriye'de savaş ve kaos bitecek, 1 milyon 700 bin Suriyeli'yi güle oynaya kendi ülkelerine göndereceğiz. Benim ülkemde benim insanlarım huzur içinde yaşayacak. İş bulacak, aş bulacak. Onun da sözünü veriyorum" değerlendirmesini yaptı.


"Büyük devlet nedir?"


Salondakilere "büyük devlet nedir?" sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, Falkland Savaşı'nı örnek verdi. Kılıçdaroğlu, İngiltere'nin binlerce kilometre ötede, Arjantin tarafından işgal edilen Falkland Adaları için gemilerle oraya giderek adayı geri aldığını anımsatttı.


İngiltere'nin kilometrelerce uzakta da olsa "ben izin vermem" dediğini aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, "Sen sana ait olan topraktan kaçıp geliyorsun ve bunu da zafer diye satıyorsun. Bu kadar ahlaksızlık, utanmazlık emin olun tarihte yoktur" diye konuştu.


İç Güvenlik Paketi görüşmeleri


TBMM'deki İç Güvenlik Paketi görüşmelerine de değinen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP milletvekillerine karşı şiddet uygulandığını savundu. Kılıçdaroğlu, "Her türlü saldırıya biz hazırız. Her türlü baskıya da hazırız. Sanıyorlar saldırı yapınca CHP geriye çekilecek. CHP geriye çekilmeyecek, kapı gibi mücadelesini yapacaktır" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Milleti kandırmak için, 'efendim biz molotof atılıyor, uyuşturucu ticareti yapılıyor, biz bunları engellemek istiyoruz, CHP buna karşı çıkıyor.' Birisinin Bilal'e anlattığı gibi ben de Davutoğlu'na anlatayım bari. TCK Madde 6, 'molotof kokteyli kullanmak yasaktır' diyor. 'Cezası var' diyor. Eğer 'genel güvenliği kasten tehlikeye sokma suçu işlersen bununla ilgili cezası 3 yıla kadar artar' diyor. Var zaten bu. Peki yakalanan var mı? Yok. Niye yok? Ortada hükümet yok. Sen yakaladın da biz sana engel mi olduk? Hayır. Uyuşturucu her yerde peynir ekmek gibi satılıyor. Sen uyuşturucu tacirlerini yakaladın da biz 'yapma etme' mi dedik. Bütün okulların kapılarında satılıyor, gencecik çocuklarımız perişan oluyor. Nerede hükümet? Hükümet yok. Bizi suçluyorlar. Dün akşam parlamentoda yine bu görüşülürken, uyuşturucuyla ilgili olarak araştırma önergesi verildi. AKP'nin oylarıyla reddedildi, 'bu konuyu araştırmayalım' diye. Ne için? Kendi suçlulukları ortaya çıkacak diye. Cezayı ağırlaştırdılar biz 'evet' dedik. Oy birliği ile çıktı. Utanacaklar mı söylediklerimden, emin olun utanmazlar. Utanmaları için ar damarı gerekiyor. O yoksa ne diyeceksiniz."


Emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye...


Kılıçdaroğlu, geçen hafta grup konuşmasında emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında birer maaş ikramiye vereceklerini açıkladığını anımsattı. Bu açıklamasının iktidar tarafından "ne demek emekliye ikramiye vermek, para yok pul yok" denerek eleştirildiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Ne demek para yok? 'Emekliye gelince para yok, pul yok' diyorlar. Bir yolsuzluk dolayısıyla savcılık bir soruşturma açtı. Sadece 28 ihalede uğranılan toplam zarar 100 milyar dolar. 100 milyar dolar nedir biliyor musunuz? Emekliye 10 yıl bayram ikramiyesi vermek demektir. 11 milyon emekliye sesleniyorum; ne derlerse desinler, CHP iktidarında, benim başbakanlığımda sen, Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye alacaksın, helali hoş olsun sana. Bu memlekette para var. Para var, nerede kullanacağın, nasıl harcayacağın önemli. Bunun yolunu biz biliriz. Onlar cepleri için çalışıyorlar, biz halk için çalışıyoruz, çalışmamızı da sürdüreceğiz."


 


Daily Mail'den, Şah Fırat'a “Tomb Raiders' benzetmesi


Esad yönetimi, YPG'den Şah Fırat izahatı istedi


 


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS