Kılıçdaroğlu'ndan çözüm süreci açıklaması!

Kılıçdaroğlu'ndan çözüm süreci açıklaması!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir televizyon kanalında gündemi değerlendirdi. Çözüm süreciyle ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, 'Ne oldu da süreç bu hale geldi? ‘Şimdi bana tekrar oy verin, bu sorunu çözeceğim’ diyerek şehit kanlarından siyaset yapacaksanız bu doğru değildir. Hangi gerekçeyle bu siyaseti yapıyorsunuz? Bunun topluma çok ağır bedelleri olur.' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle;


"BUNUN TOPLUMA ÇOK AĞIR BEDELLERİ OLUR"


Şehit cenazeleri geçerken tüm devlet protokolü ailelerin feryatlarını dinliyor. O ailelerin çoğunluğu yoksul. Niye biz onları ateşe atıyoruz?


Ne oldu da süreç bu hale geldi? Biz de merak ediyoruz. Düne kadar sorun yoktu bugün neden bu sorun büyüdü. Birilerinin bu soruya açık ve net cevap vermesi gerekiyor. ‘Şimdi bana tekrar oy verin, bu sorunu çözeceğim’ diyerek şehit kanlarından siyaset yapacaksanız bu doğru değildir. Hangi gerekçeyle bu siyaseti yapıyorsunuz? Bunun topluma çok ağır bedelleri olur. Endişeliyim.


 


Hiçbir çocuğumuzun kanının akmasını istemem. Biz endişe duymayacağız da kim duyacak? PKK yolları kapatıyor, araçları yakıyor, insanları, askerlerimizi öldürüyor nasıl rahat olalım?


Herkes bir sonraki seçimleri düşünerek siyaset yapıyor. Bu ülkenin çıkarları için politika oluşturan sadece biziz.


Tunceli Valiliği'ndan flaş karar!


Şırnak'ta askere taciz ateşi!


HDP'den açıklama: 'Topyekün barış direnişi...'


"TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE ETMELİYİZ"


IŞİD’e karşı hiçbir önlem alınmadı? Neden?


Parlemento böyle bir dönemde tatile girmez. 32 vatandaş hayatını kaybetmiş meclis tatilde.


(MHP hayal kırıklığı oluşturdu mu?) Evet. Böyle cevap vereyim.


Terörü bu topraklarda yaşatmamalıyız. Teröre karşı ortak mücadele etmeliyiz.


Bu terörün silahla önlenemeyeceğini gördük.


Burnunuzun dibindeki olayları görmezlikten geldiniz. Bu bataklığa girmeyin, girerseniz çok ciddi sorunlar çıkar dedik. Uyardık defalarca. 'Yapmayın' dedik. Yaptılar. Görmezden geldiler. Şimdi olayların boyutları büyüdü. Daha da büyüyecek.


Ortadoğu’da sınırlar değişiyor. Kaybeden Türkiye oluyor.


KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ


Seçimden çıktık. Milli iradeye saygılıyız. Bunu söylemek ayrı milli iradenin gereğini yapmak ayrı. Biz yine sorumlu bir parti olarak parti meclisimizde koalisyon ilkelerimizi açıkladık. Bunlar evrensel ilkeler. Bu ilkeler yara almıştı ve Türkiye ciddi sorunlarla karşı karşıyaydı. 5 temel sorun alanı var. Dış politika, ekonomi, eğitim, anayasa, Kürt sorunu. Bunlar Türkiye’nin çözemediği 5 temel sorun. Biz bunları yapabilirsek, bu hükümetin 4 yıl olması, sorunu çözebilmesi için, koalisyonu yapacak partilerin birbirine güvenmesi lazım. Belli başlıklar altında görüşlerimiz soruluyor, biz bunları aktarıyoruz. Ssayın Davutoğlu’na görev verilmiş. Böyle bir süreç işliyor. MHP ile de diğer partilerle de görüşülsün. Bizim açımızdan sorun yok. ‘CHP erken seçimden kaçıyor’ diye yorum yapıyorlar. Neden kaçalım erken seçimden? Bu sorunlar koalisyonla çözülemezse, yarın tek başına bir iktidar geldiğinde çözülmesi çok daha zor olacak. Bu maliyeti bu ülkenin insanlarının sırtına vuramayız. Seçim maliyeti çıkacak, kim ödeyecek onları?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS