Köşk'ü üstün yetenekli köpekler koruyacak

Köşk'ü üstün yetenekli köpekler koruyacak

Yeni Başbakanlık Binası ile Çankaya Köşkü yerleşkesinde üstün yetenekli köpekler, görev yapacak. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na (KOM) bağlı Köpek Eğitim Merkezi’nde (KEM) eğitilen polis köpekleri zorlu sınav maratonuna tabi tutuluyor. 3’er aylık periyodik eğitimden geçirilen köpekler, 12’nci ayın sonunda testten başarılı olduklarında kursu tamamlayarak branşlara göre görevlendiriliyor.

Hürriyet muhabiri Fevzi Kızılkoyun, yeni Başbakanlık Binası ile Çankaya Köşkü yerleşkesinde görev yapacak üstün yetenekli köpeklerin eğitildiği Ankara Gölbaşı’ndaki Köpek Eğitim Merkezi’ni görüntüledi.


45 günlükken eğitim


Köpekler 45 günlük yavruyken uzman polisler tarafından eğitime alınıyor. Irkı ve cinsi çok önemli olmayan köpeklerde en önemli olan özellik ise mizaç, zekâ ve hareketlilik. Bu özellikleri açısından uygun olan köpeklere sosyalleşme (bulunduğu çevreye, yakın çevreye ve uzak çevreye uyum), oyun, anlama ve kavrama, itaat eğitimleri veriliyor. Her 3 ayda bir teste tabi tutulan köpekler, başarılı olduklarında bir üst kademeye geçiyor. 12 ayın sonunda yapılan 4 ayrı testte başarılı olan köpekler, bu sefer de kendilerine uygun branşta eğitime alınıyor. Görev yapacakları eğitmenleriyle birlikte branş eğitimini tamamlayan köpekler, Türkiye ’nin farklı noktalarında, hassas bölgelerde ve sınır illerinde görevlendiriliyor.


350 eğitimli köpek


KEM’de köpekler, narkotik dedektör, patlayıcı dedektör, silah mühimmat-patlayıcı dedektör, anti-terör özel operasyon, canlı insan arama (arama-kurtarma), asayiş devriye, ceset arama, banknot dedektör, koku teşhis (ID) branşlarında eğitiliyor. KEM’de eğitilmiş 96 narkotik-banknot, 44 patlayıcı, 19’u silah mühimmat, 15’i ceset ve canlı arama, 17’si özel operasyon, 12’si iz, 75’i asayiş olmak üzere toplam 278 eğitimli köpek Türkiye’nin değişik noktalarında görev yapıyor. Köpekler bir sağlık sorunları olmadığı sürece 8 ya da 9 yaşına kadar görevi sürdürüyor. Başarı kabiliyetlerini kaybeden, operasyonlarda başarısız olan köpekler ise emekliye ayrılıyor. Emekli edilen köpekler eğitimcilerin istemesi halinde onlara veriliyor. Eğitimcilerin kabul etmemesi durumunda ise köpekler ya isteyen kişilere veriliyor ya da KEM’e alınıyor.


Çatalburun da var


KEM’de en çok bulunan ve istenilen başarıyı gösteren köpek ırkları ise Alman Kurdu, Belçika Malinois, Labrador Retriever ve Golden Retriever. Bu ırkların dışında Tarsus yöresine özgü Tarsus Çatalburun da bulunuyor. Yavrulama yöntemiyle kendi üretimi olan köpeklerin yanı sıra hibe yoluyla da merkeze köpek alınıyor. Cins köpeği yavrulayanlar da, bu yavruları sözleşme karşılığında KEM’e hibe ediyor.

Yeni Başbakanlık’ta görev


Atatürk Orman Çiftliği’nde yapımı son aşamaya gelen Yeni Başbakanlık Binası’nda görev yapacak köpeklerden biri olan Opal de, eğitimini tamamlamak üzere. Silah mühimmat-patlayıcı, anti-terör ve özel operasyon konusunda eğitmen Ayşegül Bayındır tarafından eğitilen Opal, Yeni Başbakanlık Binası’nın açılmasıyla birlikte burada görev almaya başlayacak köpeklerden biri olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS