Latife Hanım'ın "özel mektubu" müzayededen çıkarıldı

Latife Hanım'ın "özel mektubu" müzayededen çıkarıldı

Latife Hanım'ın Atatürk'ten boşanırken taleplerini de içeren mektubu, aile fertlerinin itirazları sonucu savcılık kararıyla müzayedede satışa çıkarılmadı.

Levant Antika tarafından Rixos Pera Otel'de dün düzenlenen müzayedede satışa sunulması planlanan, cumhuriyetin ilk dönemlerine ışık tutacak bir belge niteliğindeki Latife Hanım'ın Atatürk'ten boşanırken taleplerini içeren 7 sayfalık mektubuna, aile yakınlarının itirazları sonucu savcılık kararıyla el konuldu.

Levant Antika Sahibi Kemal Can Süleymaniye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mektubun özel bir koleksiyoner aracılığıyla kendilerine ulaştığını söyledi.

Süleymaniye, Latife Hanım'ın taleplerinin yanı sıra cumhuriyetin ilk
dönemiyle ilgili çarpıcı bilgilerin bulunduğu belirtilen mektubun müzayede kataloglarında yer almasının ardından Latife Hanım'ın en son kuşaktan akrabaları tarafından kendilerine eserin satılmaması için değişik tekliflerde bulunulduğunu anlattı.

Bir aile ferdinin mektubu açılış fiyatına almak istediğini aktaran Süleymaniye, "Diğer bir yakını, eser müzayedeye çıkmadan mektubu polis zoruyla aldıracaklarını söyledi. Başka bir aile ferdi de eseri müzayedede tekrar alacaklarını iletti" dedi.

Müzayedeye 3 gün kala aile fertlerinin itirazı sonucu cumhuriyet savcılığı tarafından kendilerine el koyma kararının tebliği edildiğini anlatan Süleymaniye, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savcılık kararında, müzayedede yer alan 1363 lot numaralı mektuba savcılık kararıyla el konulduğu ve 7 sayfadan oluşan mektubun incelenmek üzere Türk Tarih Kurumu'na teslim edilmesine ve bilirkişi tarafından incelenmesi gerektiğine karar verildiği yazıyordu. Ayrıca mektubun burada incelendikten sonra asıl sahibine verilmesine ve eserin üzerinde alım satımla ilgili bir yasak olmayacağını içeren kararlar yazıyordu. Ben de mektubu incelenmek üzere Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bir tutanak karşılığında teslim ettim. Sonucun bir hafta içeresinde belli olacağı bildirildi."

Süleymaniye, eserin kendilerine teslim edilmesi durumunda mektubu tekrar müzayedede satacaklarını dile getirerek, "Eserin tekrar bize verilmesinin ardından mektubu müzayede yoluyla satışa çıkaracağız. Elde edilen geliri ise Soma'daki maden faciasında mağdur olan işçi ve yakınlarına bağışlayacağız. O anlamda eser bizim için şimdi apayrı bir önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan müzayedede, Atatürk'ün imzası bulunan bir fotoğraf, 1891'de Osmanlı topraklarında ilk kez kurulan bir sigorta firmasının tabelası, Kanuni Sultan Süleyman'ın Erzurum Beyler Beyine gönderdiği fermanın da yer aldığı eserler alıcı buldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS