Son Dakika

Mansur Yavaş'tan önemli açıklamalar

A A

03.04.2014 - 20:10 Son Güncelleme:

CNN TÜRK'te Şirin Payzın'ın sorularını cevaplayan CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş,"Ben gençlerin, yaşlıların, gözü yaşlı insanların verdiği oyların peşine düşüyorum. Biz demokrasinin namusunun peşindeyiz. Olağanüstü şikayet hakkını da kullanacağız" dedi.

Mansur Yavaş'tan önemli açıklamalar

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CNN TÜRK'te seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hala seçileceğinizi düşünüyor musunuz? Şeklindeki soruya Yavaş, "Evet düşünüyorum. Mesele sandıktan çıkmak. Genç, yaşlı bana ümit bağladı. İdol oldum. Nasıl peşini bırakayım. Karşı tarafa baktığınız zaman, neredeyse seçilsen bile senin vurdururuz der gibi. Seçilse bile düşürürüz. Ne demek düşürürüz. AK Parti'den seçilen 90 küsur kişi, robot mu? Halkın seçtiğini diyeceksiniz ki 'düşürün'. Siz kimsiniz? Ne bu koltuk arzusu. Korktuğunuz bir şey mi var?" diye yanıt verdi.

"Olağanüstü şikayet hakkımızı da kullanacağız"

CHP adayı Mansur Yavaş, seçim sonuçlarına itirazları konusunda  oağanüstü şikayet haklarını da kullanabileceklerini belirterek, "Sonuna kadar da gideceğim. Daha çok aşaması var. İlçe Seçim Kurulu oyları saymazsa, biz Yüksek Seçim Kurulu'na bu konuda şikayet edeceğiz. Olağanüstü şikayet hakkımızı da kullanacağız. Yani seçime şaibe karışmışsa, bu seçimi yenileyin diyeceğiz" dedi.

Yavaş, "Seçim öncesi kirli siyasete bakarsanız, suikasttan tehditlere kadar, biz sadece mevcut belediye başkanı ile değil, hükümet ile de mücadele ettik. SAYIŞTAY'a gidiyorsunuz bilgi vermiyor. Yasaya karşı bütün usulsüzlükler seçimde yapıldı. Seçim gecesi Cihan Haber Ajansı haclendi. Bunu kim yaptı?  Bunun bulunması lazım. Anadolu Ajansı (AA) müdürünün Ak Parti genel merkezinde olduğu haberini alıyoruz. Yapılan açıklamalarla, algı yönetimi yapıldı. Başbakan yardımcısı, bakanların ne işi var seçim kurullarında? Neyi değiştirdiniz? Biz, muz cumhuriyetinde miyiz? Demokrasi artık Türkiye'de şöyle gelişiyor: Bu kadar usulsüzlüklere rağmen, ülkesini seven insanlar, oylarının peşinde. Farklı siyasi görüşlerden insanlar" diye konuştu.

"Aradaki fark 30 bin"

Yavaş, "Aradaki fark 30 bin. Bizim itirazlarımızla belki daha da düştü. Biz ne yapacağız şimdi?  Bu seçimin sıhhatini nasıl ortaya çıkaracağız?" diye sordu.

Yavaş, "AA müdürü versin beni mahkemeye 'ben kimseyi aramadım' diye. Cep telefonu sinyalleri gerçeği ortaya çıkarır. 'İftira atıyor' diye versin mahkemeye.  Bu kadar açık konuşuyorum" dedi.

25 ilçedeki oyların yeniden sayılmasını talep ettiklerini söyleyen Yavaş, "YSK başkanının teminatına artık güvenmek durumundaydık. Neye güveneceğiz? Yani artık güveneceğimiz kimse kalmayacak" dedi.

"Vatandaş kendi hakkını arıyor"

YSK önündeki protestolara da değinen Yavaş, "Hak arama ne zamandan beri kışkırtma oluyor. Vatandaş, kendi hakkını arıyor. Mansur Yavaş'ın değil. Oylarının peşine düşüyor. Biz hakkımızı arayınca, yenilmesini bilin. Çekilin kenara. Seçim bizim için hayatın sonu değil. Önemli olana adalet arayışı. Hakkımızı arıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Seçilmeniz halinde Cumhuriyet Halk Partisi iyice merkez sağa mı kayacaktı?  Şeklindeki soruya Yavaş, "Barış kazanacaktı. Ülkede huzur, birlik beraberlik kazanacaktı. Hiçbir parti birbirine düşman değil. Bu birlik beraberlik herkesi ürküttü. Tabanda müthiş bir ittifak oldu" diye cevap verdi.