Mardin'de 7 aylık bebeğin ihmal nedeniyle öldüğü iddiası

Mardin'de 7 aylık bebeğin ihmal nedeniyle öldüğü iddiası
İHA

Mardin'in Midyat ilçesinde 7 aylık bebekleri Rojhat Özaslan'ın doktorun ihmali sonucu öldüğünü ileri süren aile, Midyat Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Baba Bilal Özaslan (25), AA muhabirine, öksürük şikayetiyle Midyat Devlet Hastanesine götürdüğü kızı Rojhat Özaslan'ın çocuk doktoru tarafından muayene edildiğini belirterek, doktorun soğuk algınlığı şikayetiyle şurup yazdığını savundu.

Eve döndükten sonra bebeklerinin yeniden rahatsızlandığını ifade eden Özaslan, bu kez de kızını acil servise götürdüğünü belirtti.

Özaslan, nöbetçi doktorun ateşini ölçtükten sonra eve dönebileceklerini anlatarak, şunları söyledi: "Ben de 'bu çocuğa bir şey olursa sorumlusu sensin' dedim. O da, 'tamam benim' dedi. Rojhat'ın ateşi 37,5 idi. Hemşire ise yarım saat kadar buhar verdikten sonra eve dönmemizi söyledi. Saat 09.00'da Rojhat rahatsızlandı. 10.00'da hastaneye getirdik. Beyin tomografisinin çekilmesini, midesine bakılmasını istedik. Yazılan ilacı evde uygulamamız istendi. 24.00'te Rojhat'ı babam hastaneye götürdü. Kalp şeridi bağlamışlar. Kalbi çok hızlı atıyormuş. Doktor damar ararken kalbi durmuş. Babamları koridora çıkararak kalp masajı yapacaklarını söylemişler. Doktorlardan şikayetçiyiz. Yeterince ilgilenmediler. İlgilenselerdi hastanede yatırırlar, bizi eve göndermezlerdi."

Özaslan, Sağlık Bakanlığına da durumla ilgili bilgi verdiklerini sözlerine ekledi.

Dede Abdulhalim Özaslan da yaşadığı üzüntüyü dile getirerek, torunun ölümüne tanık olduğunu ifade etti.

Bronşit tanısı

Midyat Devlet Hastanesi Başhekimi Bilal Arıkan ise Rojhat Özaslan'a bronşit tanısı konulduğunu belirtti.

Bronşit vakalarında sık sıkışma ve nefes darlığı ihtimalinin olabileceğine işaret eden Arıkan, "Çocuk küçük olduğu için kasları çabuk yorulur. İki üç kez tekrarlandığı için çocuk bunu kaldıramamış. Olayla ilgili idari soruşturma başlatıldı. Olayın nedeni muhtemelen ortaya çıkacak. Hastanın üç kez hastaneye geldiği tespit edildi. Konuyla ilgili araştırma sürüyor" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS