Mario Levi'nin kitapları da boykot listesinde!

Mario Levi'nin kitapları da boykot listesinde!

İsrail'in Gazze'ye harekatı ve Filistinlilere olan olan saldırısı devam ederken Türkiye'den de İsrail'e tepkiler gitgide büyüyor. Bazı belediyeler ve kurumlar İsrail ürünlerini boykot ediyor, ve sosyal medyada boykot edilecek ürünler listesi giderek büyüyor. Ama bu listede öyle bir isim var ki görenler şaşırıyor.

Yahudi asıllı yazar Mario Levi'nin kitapları da boykot listesine girdi. Fakat yazar doğuma büyüme İstanbullu. Kendini “Önce dünya vatandaşı, sonra Türkiyeli bir yazar, son olarak da bir Yahudi” olarak tarif eden yazar, üzüntüsünü sosyal medyada dile getirdi. 

Görsel medyanın Gazze konusunda tek taraflı yayın yapmasını da eleştiren usta yazar bu yaklaşımın insanları yanlışa sürükleyeceğini vurguladı. Levi, “Şimdi yaşananlara vicdani açıdan yaklaşmak kaçınılmaz. Ne var ki daha hoşgürülü ve itidalli olabildiğimizde tartışabileceğimiz çok şey var” yorumunda bulundu.

Türkiye Hahambaşılığı - Türk Musevi Cemaati internet sitelerinde bu konu hakkında bir basın bildirisi yayınladı. Bu olayı nefret suçu olarak gördüklerini söylediler.

Basın bildirisinin ayrıntıları şöyle: 

Gazze’de vuku bulmakta olan insanlık dramının kimi basın yayın organlarında ve sosyal medyada ülkemizdeki Musevi yurttaşlarımıza yönelik ırkçı ve ayırımcı söylemlere vesile edilmesinin günümüzde ulusal edebiyatımızın usta ve üretken kalemi yazar Mario Levi’yi de hedef almakta olduğunu esefle gözlemliyoruz.

Bu bağlamda kendini; "Kimilerinin gözünde boykot edilmesi gereken "Yahudi ürünleri" arasında benim kitaplarım da varmış. Canım ve güzel ülkemde bunu da yaşadım” şeklinde ifade eden ve duygularını bizim de paylaştığımız yazar Mario Levi’ye karşı bu tavrı günümüzde kimi çevrelerce üretilen ve tüm Musevi inançlıları da içine alan ırkçı ve ayırımcı söylemlerle tahriklerin ulaştığı tehlikeli boyutun son günlerde de  benzerlerini gördüğümüz gibi müdahale edilmesi gereken bir nefret suçu örneği olarak değerlendiriyor ve yetkili mercilere çağrımızı yineliyoruz.

Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik'in sosyal medyada paylaştığı sağduyu ve hakkaniyet telkin eden ve konuyu nefret suçu olarak niteleyen mesajlarını saygı ve takdirle karşılıyor, bu mesajların milletimiz tarafından samimiyetle paylaşılarak benimsenmesini diliyoruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS