Marmaray için 12 milyon Euroya alınan 38 tren atıl kaldı

Marmaray için 12 milyon Euroya alınan 38 tren atıl kaldı

Marmaray için alınan ve her biri tahmini 12 milyon euroya mal olan 38 trenin, dönüş yapabilecekleri altyapı olmadığı için atıl durumda bekletildiği iddia edildi. Ulaştırma Bakanlığı ise bu iddiayı yalanladı.

Bugün Gazetesinin haberine göre, 10 vagondan oluşan trenlerin ana istasyonlar olan Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme’de dönüş yapabilecekleri altyapı olmadığı için atıl durumda bekletildiği belirlendi.

2004 yılında yapımına başlanan Halkalı ve Gebze arasında uzanan 76 kilometrelik Marmaray projesinin sadece 13 kilometrelik kısmı kullanıma açıldı. Güney Kore'den ithal edilen 440 vagon 2012 yılında Türkiye'ye getirdi. 5'li ve 10'lu vagonlar olmak üzere getirilen trenlerden 12 adet 5 vagonlu tren 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete girdi. Fakat geriye kalan 38 adet 10'lu vagon henüz uygun bir tren ray sistemi olmadığı için 3 yıldır kullanılamadı.

Boyları uzun geldi

Boyları 244 metre olan 10'lu vagonlar Marmaray hat üzerinde dönüş manevra alanı olmadığı için şu anda Haydarpaşa Garı’nda atıl bir şekilde bekletiliyor. Tanesi 12 milyon euro olduğu tahmin edilen bu 10'lu vagonların 3 yıldır çürümeye terk edildiğine dikkat çeken Birleşik Taşımacılar Sendikası Genel Sekreteri Hasan Bektaş şu çarpıcı açıklamalarda bulundu: "İçinde çok hassas elektronik cihazlar olan bu trenler 3 yıldır burada. Kar, yağmur yağıyor ve zarar görüyor sonuç olarak. Projede belirlendiği gibi trenler çalışmıyor.

Sistemler kontol edilmedi

Bu onlu setler dediğimiz trenler şu anda Ayrılıkçeşme Kazlıçeşme arasında kullanılabilecek durumda değil. Boyları uzun olduğu için Ayrılıkçeşme’ye gittiğinde oradan geri dönüş için manevra yapacak alan yok.

Aynı durum Kazlıçeşme için de geçerli. Bunlar burada bekletiliyorlar. Bundan da önemlisi tren içi ekipmanları tam olarak bitmedi. Bir buçuk aydan beri bu trenler için geceleri deneme sürüşleri yapılmaya başlandı. Ama henüz olumlu sonuç alınamadı."

Marmaray'ın kullanılamayan trenlerinin Güney Kore'den geldiğinden beri hiçbir teste tabi tutulmadığına dikkat çeken Bektaş, tren işletmeciliği yapmayan bir kurumun bu trenleri satın aldığını söyledi.

Birçok eksiklik var

Bu sebeple trenlerin kontrolü yapılsa dahi sisteme tam uyum sağlayamayacağını öne süren Bektaş şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bu trenlerin hepsi sistemden geçse bile bazı sistemler yine bu trenlere uymayacak. Bu trenlerin üzerindeki sistemlerin burada takılması gerekiyor. Daha önce de Güney Kore'de denenmediği için önce Türkiye'de deneniyor. Hala birçok eksiklik var.”

"Kaderine terk edildiler"

Marmaray'da kullanılmak üzere getirilen trenlerin üç yıl önce Türkiye'ye getirildiği bilgisini veren Bektaş, "Kullanılmayan 10'lu vagonlar yaklaşık iki yıl Edirne ve İzmit'te bekletildi. Daha sonra ise bir kısmı Haydarpaşa garına getirilerek bekletilmeye alındı. Şuanda Marmaray hattında 12 adet 5'li vagon kullanıma alındı. Fakat geriye kalanları bu şekilde bekletiliyor. Milli servet olan bu trenler bu şekilde beklediği yerde çürüyor. Trenlerin içindeki bulunan değerli sinyalizasyon ve sistem ekipmanları zamanla zarar görüyor. Düşünün bir sıfır araba evinizin önünde durdukça çürüyor” şeklinde konuştu.

Pamukova kazasından önce çok uyardık

2000 yılında yaşanan Pamukova faciasını hatırlatan Bektaş şunları anlattı: "O zaman da biz defalarca böyle bir projenin olmaması gerektiğini söyledik. Daha sonra 41 vatandaşımızın canına mal oldu. Birilerine siyasi şov yapacağım diye bu ülkenin kaynakları bu ülkenin insanları böyle heba edilmemesi lazım."

Henüz bitmemiş bir projenin kullanıma açılmasının hata olduğunu söyleyen 35 yıllık makinist Bektaş, "Türkiye şartlarına uymayan bir tren sistemi gidip Güney Kore'den alındı. Bu bana göre bu ülke için yapılmış en büyük ihanettir. Trenimiz var ama onu yürütecek yolumuz yok. Burada parça parça iş yapılıyor. Marmaray şu anda açıldı çalışıyor ama her gün test yapılıyor. Daha bitmemiş bir sürü sistem eksikliği var. Bir iki yıl daha beklenseydi tam bittikten sonra açılsaydı çok daha iyi olurdu" dedi.

Bakanlık yalanladı

Ulaştırma Bakanlığı ise 12 milyon Euro'ya mal olduğu iddia edilen 38 trenin dönüş yapabilecekleri altyapı olmadığı için atıl durumda bekletildiği iddiasını yalanladı.

Ulaştırma,Bakanı Lütfi Elvan'a, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ilk tabliye yerleştirme töreni sırasında sorulan ve Bakan'ın "İddiaları ilk kez duyuyorum. Arkadaşlarımla görüşüp size gerekli yanıtı vereceğim" dediği soruya ilişkin Bakanlık'tan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Marmaray 29 Ekim 2013'te açılmış ve bugüne kadar 52 milyon vatandaşımız Marmaray'la yolculuk yapmıştır. Günlük 272 sefer yapılmakta, 172 bin vatandaşımız Marmaray'la seyahat etmektedir. Çalışan araçlar test süreçleri tamamlanarak teslim alınan araçlardır. Habere konu araçların üretim süreçleri tamamlanmamış, araç üstü ekipmanları takılmamıştır. Yüklenici/üretici sorumluluğunda olan araçlardır. Test süreçleri tamamlanıp TCDD'ye teslim edildiğinde bu araçlar hizmete alınacaktır. Haberdeki iddialar gerçek dışıdır."

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS