Meclis'te "Alevilik" kavgası

Meclis'te "Alevilik" kavgası

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in Alevi vatandaşların devlet kurumlarında işe alınmadığına ilişkin sözleri TBMM Genel Kurulu'nda gerginliğe neden oldu.AK Parti milletvekillerinin CHP sıralarına yürümesi üzerine birleşime ara verildi.

Genç, Danışma Kurulu'nun 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı'nın görüşme gün ve saatleri ile konuşma sürelerine ilişkin önerisinin görüşmeleri sırasında söz aldı.

Konuşmasında, seçim barajı tartışmalarına değinen Genç, "Eğer yiğitliğiniz varsa gelin barajı kaldıralım. Aklı olan, vicdanı olan hiç kimse barajı savunamaz. Sen o barajın getirdiği gaspla TBMM'de milletvekilliğini işgal ediyorsun" dedi. Genç, geçmişte kendisinin de yüksek oy almasına karşın baraj uygulaması dolayısıyla milletvekili olmadığını anlattı.

Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da Genç'in konuşması sırasında Alevi vatandaşların devlet kurumlarına işe alınmadığı iddiasında bulunması üzerine söz alarak, devlet kurumlarına işe alımların KPSS ile gerçekleştirildiğini, bu sınava başvurularda kişilerin mezhebine ilişkin bir kayıt ya da değerlendirme yapılmadığını söyledi.

Bostancı'nın konuşması sırasında Genç'e yönelik "Kamer Bey her zaman aynı yerdedir. Dönenler partilerdir" sözleri de CHP'li milletvekillerinin tepkisine yol açtı. Bu sözler üzerine genç tekrar sataşma nedeniyle kürsüye geldi, ancak Genç'in kürsüde bulunduğu sırada CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kacır ile bazı AK Partili milletvekilleri yerlerinden yüksek sesle tartışmaya başladı.

Bu sırada bazı AK Parti milletvekilleri yerlerinden kalkarak CHP sıralarına yürüdüler. Öztürk de yerinden kalkarak AK Partili milletvekillerine yöneldi. Öztürk'ü diğer CHP'li milletvekilleri tutarak, dışarı çıkardı.

Gerginliğin artması üzerine Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.

Ara sırasında da gerginlik sürdü. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Partili milletvekillerinin CHP sıralarına yönelmesinin kabul etmeyeceklerini
belirterek, bağırarak bu duruma tepki gösterdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS