Mert'in katiline 36 yıl hapis

Mert'in katiline 36 yıl hapis

Kars'ta geçen Nisan ayında kaçırıldıktan sonra tecavüz edilerek öldürülen 9 yaşındaki Mert Aydın'ın cinayet sanığı olarak tutuklanan 23 yaşındaki Aykut Balk, Erzurum 1'nci Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşmada ağırlaştırılmış müebbet ve 36 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kars'ta geçen 6 Nisan günü babasının iş yerine yemek götüren Ziya Gökalp İlkokulu 3'üncü sınıf öğrencisi Mert Aydın kayboldu, cesedi bir gün sonra kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Karadağ Çöplüğünün yanındaki boş bir tabyada bulundu. Tecavüz edildikten sonra boğularak öldürülen Mert Aydın'ın cinayet şüphelisi olarak Aykut Balk, mobese görüntülerinden yola çıkarak yakalandı ve 13 Nisan günü tutuklanarak, güvenlik nedeniyle Erzurum H Tipi Cezaevi'ne gönderildi. 


'Dersim Katliamı'ndaki o fotoğrafın sırrı ortaya çıktı

Şüphelinin ailesi ve yakınları da yine güvenlik nedeniyle başka kentlere göç etmek zorunda kaldı. Şüpheli hakkında savcının hazırladığı 3 sayfalık iddianame Kars Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Mert Aydın'ın Erzurum Adli Tıp Şube Müdürlüğünce hazırlanan otopsi raporunda vücudunda çok sayıda morluk bulunduğuna dikkat çekildi. İple boğma sonucu öldüğü vurgulanan otopsi raporunda, Mert'in cinsel saldırıya uğradığı da belirtildi.

"Bana gazeteciler iftira attı"

Mert Aydın'ın katili Aykut Balk bugün güvenlik nedeniyle alınan Erzurum'da 1'nci Ağır Ceza Mahkemesinde ilk kez hakim karşısına çıktı. Mert Aydın'ın babası Yolcu Aydın'ın da hazır bulunduğu duruşmada çok sayıda polis güvenlik önlemi aldı. Kimlik tespitinin ardından savunması alınan Aykut Balk, cinayeti işlediğini ancak tecavüz etmediğini iddia etti. Ortaokul mezunu olduğunu söyleyen Aykut Balk, "Bana gazeteciler iftira attı. Cinayeti işledim, öldürdüm ancak taciz olayı olmadı. Ailesinden özür diliyorum. Tecavüzden ceza verirseniz intihar ederim, cenazemi çıkarırsınız buraya. Ben uyuşturucu kullanıyordum. Olay günü de yine uyuşturucu almıştım. Cezaevinde uyku ilacı kullanıyorum. Diyarbakır'ın Hani ilçesinde askerlik yaparken tecavüze uğradım. 2012 yılında terhis oldum" dedi.

Mert'in babası "hayvan" dedi

Aykut Balk'ın savunmalarına sinirlenen Mert'in babası Yolcu Aydın, "Hayvan" diye bağırdı. Yolcu Aydın, Aykut Balk'ı önceden tanımadığını ve aralarında husumet bulunmadığını söyledi. Mahkeme Başkanı Saim Köroğlu, olay yerinde çekilen fotoğrafları Mert'in mi çektiğini sordu. Aykut Balk, otomobilin önündeki fotoğrafını Mert'e çektirdiğini belirtti. Mahkeme Başkanı Köroğlu, sırt üstü yatar vaziyette bulunan Mert'in bir kolunda 1 kiloluk, diğer kolunda 3 kiloluk taş bulunduğunu, yüzünde de yara izleri olduğunu, alınan raporlar sonucunda tecavüze uğradığının belirlendiğini hatırlattı. Cumhuriyet Savcısı Sacit Savaşçı mahkemeye sunduğu mütalaasında Aykut Balk'ın iddianamedeki gibi cezalandırılmasını talep etti.  Aydın ailesinin avukatı Mehmet Sinan Alınak da Mert Aydın'ın ölümünün hem Kars'ta hem de Türkiye'de infiale neden olduğunu, delillerin toplanmış olması nedeniyle en üst sınırdan ceza verilmesini istedi. Son sözü sorulan Aykut Balk, söyleyeceği bir şeyin olmadığını belirtti.

En üst sınırdan ceza verildi

Mahkeme heyeti, Aykut Balk'ı Mert Aydın'a karşı işlediği bir suçu gizlemek ve delillerini ortadan kaldırmak için kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet, cinsel istismar suçundan önce 14 yıl, küçük çocuğa karşı cebir ve tehdit kullanılarak işlendiğini dikkate alarak cezası yarı oranda artırarak 21 yıl hapis cezasına mahkum etti. Heyet, Balk'ı 'tehdit ve cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' suçundan ise önce 5 yıl, sonra suçu çocuğa karşı işlediği için 15 yıl hapis cezasına çıkardı. Mahkeme, Aykut Balk'ın hükümle birlikte tutukluluk halinin devamına karar verdi.


Kontrolden çıkan minibüsten atlayan kadın öldü

Karar sonrası kısa bir açıklama yapan Mert Aydın'ın dedesi Seyithan Yusufoğlu, "Allah devletimize zeval vermesin. Anayasa, kanun neyse hak ettiği cezayı verdiler. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakimlerine, savcısına teşekkürlerimi sunuyorum. Allah onlardan razı olsun" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS