Mimarlardan Papa'ya: Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelmeyin

Mimarlardan Papa'ya: Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelmeyin

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, 28 Kasım'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın ilk yabancı konuğu olarak ağırlanacak olan Papa Francis'e mektup yazdı. Mektupta, "İlk konuğu olacağınız Cumhurbaşkanlığı Sarayı kaçak. Bu nedenle davete katılmayın" dendi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri, 28 Kasım'da ''Saray''ın ilk yabancı konuğu olacak Papa Francis'e mektup yazarak, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki ''kaçak saray''ın hukuksuzluğuna ilişkin rapor gönderdi. Mimarlar, Papa'dan binada yapılacak davete katılmamasını, sarayın ''kaçak'' olduğunu, bu yüzden yapıyı meşrulaştırmamalarını istedi. Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan ''kaçak saray''a ilişkin olarak Mimarlar Odası Ankara Şubesi açtığı davaların yürütmeyi durdurma kararlarını dayanak göstererek, ''Ak Saray''ın meşrulaştırılmaması için tüm kurumlara devlet başkanlarına, elçiliklere davetlere katılmaması için mektup yazmaya ve dosya göndermeye devam edileceği vurgulandı.


Vatikan'dan randevu istediler


Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Atatürk Orman Çiftliği mücadelesini uluslararası boyuta taşıdık, buna devam edeceğiz, olumlu tepkiler ve cevaplar geliyor, yabancı basın kuruluşlarının ilgisi ve bilgi edinme istemi devam ediyor. Bu işin takipçisiyiz, gelen her yabancı konuğa raporlarımızı ve mektuplarımızı ayrıca ileteceğiz." dedi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Vatikan Büyükelçiliği'nden randevu istedi.


Papa Türkiye'ye neden geleceğini açıkladı 


5 ay esir kalan çocuk IŞİD'i anlattı


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS