Murat Saraç, Cumhurbaşkanı ile görüşecek

Murat Saraç, Cumhurbaşkanı ile görüşecek

Murat Saraç, Cumhurbaşkanı ile görüşecek

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki programa Amasya'dan davet edilen spastik engelli 15 yaşındaki Murat Saraç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amasya'nın Taşova ilçesinde annesi ve anneannesiyle yaşayan doğuştan engelli Saraç, hayat dolu yaşamıyla etrafındakilere de yaşama umudu veriyor. Saraç'a evinde öğretmenleri tarafından eğitim veriliyor. Bilgisayar kullanabilen Saraç, futbol ve strateji oyunlarıyla vakit geçiriyor. Dışarıyla ilişkisini koparmayan Saraç'ın en büyük tutkusu, Galatasaray'ın maçlarını izlemenin yanında akülü arabasına binip Taşova'nın caddelerinde dolaşmak.

"Onu Allah'ın hediyesi olarak görüyorum"

Murat'ın annesi Fitnat Caba yaptığı açıklamada, doğumunda Murat'ın engelli olduğunu ilk başta anlayamadıklarını belirtti. Murat'ın durumunu öğrendikten sonra ise şok geçirdiklerini ifade eden Caba, şunları kaydetti:

"Daha sonra bu duruma alıştık. Onu Allah'ın bir hediyesi olarak görüyorum. Evde eğitimini alıyor. Sağlık ekipleri gelip tedavisini yapıyor. Devletimiz sağ olsun bakım parası veriyor. Murat çok huzurlu. Hayata tutundu ama isteklerini yerine getirmemiz gerekiyor. Dediğini yapmanız lazım. Örneğin telefonu kırıldıysa mutlaka yenisini alacağız. İstediği yapılmayınca biraz sorun yaşıyoruz. Onun dışında bir sıkıntısı yok. Ailelerimiz engelli çocuklarını sevsinler. Onlar çok özel insanlar. Benim için çok normal onun hayatı. Ben onu öyle seviyorum."

Ayşe Deniz Karacagil'in annesi ve kız kardeşi gözaltına alındı

Engelli doğunca babayla anne boşanmış

Caba, çocuğunun engelli doğmasının ardından eşiyle aralarında bazı anlaşmazlıklar yaşadığını ve Murat 2,5 yaşındayken ayrıldıklarını dile getirdi. Ayrıldığı eşinin başka bir evlilik yaptığını anlatan Caba, " O eşinden de Murat gibi bir engelli çocuğu oldu. Murat cuma günleri fizik tedavi için Erbaa'ya gidiyor ve babasıyla orada görüşüyor" dedi.

Cumhurbaşkanı'ndan ev isteyecek

Caba, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı'nda yapılacak programa davet edildiklerini, bu nedenle Murat'ı ayrı bir heyecanın kapladığını dile getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanından isteyeceklerini sıraladığını anlatan Caba, "Çok sevinçli ve heyecanlı. Ona değer verildiğini hissediyor. Cumhurbaşkanı'ndan daha rahat etmek için kaloriferli bir ev ve telefon isteyeceğini söylüyor" diye konuştu. Murat'ın anneannesi İlhame Caba ise torununu çok sevdiğini, en büyük isteğinin onu yürürken görmek olduğunu aktardı.

Torunun tedavisi için gitmedikleri hastane ve doktor kalmadığını anlatan Caba, "Bu zamana kadar olmadı. 2,5 yaşından bu yana yanımdalar. Evimiz aslında iyi ama sobalı evde rahat edemiyor. Ondan kaloriferli ev istiyor" ifadelerini kullandı.

Sneijder forması istiyor

Koyu bir Galatasaray taraftarı olan ve mümkün olduğunca maçları izlemeye çalışan Murat Saraç da "En çok Sneijder, Burak ve Umut'u seviyorum. Bir çok futbolcunun forması var ama Sneijder'in forması yok. Onu çok istiyorum" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yaşamda dengeyi yakalamanın sırları

Otizm hastalarının ve ailelerinin yaşadığı sıkıntılar neler?