"Nevruzda önemli bir mesaj açıklanabilir"

"Nevruzda önemli bir mesaj açıklanabilir"

DTK Eş Başkanı ve İmralı Heyeti üyesi Hatip Dicle, “Çözüm süreciyle ilgili nevruzda önemli bir mesajın açıklanmasına yönelik bir çaba var. Yetişir yetişmez bilemeyiz. Bu görüşmelerin seyrine bağlıdır. Kandil ve hükümet ile görüştükten sonra umarım ortak bir açıklama en kısa sürede yapılır" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve İmralı heyeti üyesi Hatip Dicle, heyetin İmralı Adası'na gitmeden önce Kandil Dağı'na gideceğini ve ardından hükümet ile görüşeceğini belirterek, "Kandil ve hükümet ile görüştükten sonra umarım o ortak açıklama en kısa sürede yapılır"dedi. Dicle, nevruzda tarihi bir mesajın yayınlanması için çaba içerisinde olduklarını da ifade ederek, "Önemli mesaja ulaşmak için önemli bir çaba var, yetişir yetişmez bilemeyiz ama görüşmelerin seyrine bağladır" dedi. Diyarbakır'da bulunan DTK Eş Başkanı ve HDP İmralı heyeti üyesi Hatip Dicle, çözüm süreci konusunda yürütülen görüşmeler ve son durum ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dicle, İmralı ziyaretinden önce Kandil'e heyet olarak gitmek istediklerini, bunun da muhtemelen yarın ya da bir gün sonra olabileceğini ifade ederek, "Kandil ile görüştükten sonra heyetimiz tekrar hükümet ile bir görüşme gerçekleştirecek. Ondan sonra alınacak karar ortak açıklamalar olacak şeklindedir. Bu nedenle biz şimdi ne detay ne de görüşmeler hakkında bir şey söyleyemeyiz. Kandil ve hükümet ile görüştükten sonra umarım o ortak açıklama en kısa sürede yapılır" dedi.

"Müzakerelerin eşiğinde olduğumuz açıklamaları doğru"

Çözüm sürecinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın çözüm süreci ile ilgili umut vaad eden açıklamaları ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın sonradan parti tarafından düzeltilen açıklamalarının hatırlatılması üzerine Dicle, "Müzakarelerin eşiğinde olduğumuz kısmı doğru ama 2 hafta gibi bir süre kısmında düzeltme yapıldı. Biz siyasetçiler her zaman umudu7 büyütmek zorundayız. En küçük bir umudu bulduğumuzda onu daha büyütmeye çalışırız bizim görevimiz odur. Heyetinde görevi de odur. Dikkat ederseniz bir daima işin olumlu tarafını değerlendiririz. Ortak açıklamada her şeyi görürsünüz. Bazen görüşmelerde zorluklar olabilir, bu dünyanın her yerinde olmuştur. Ama siyasetçi ve diplomatın görevi o zorlukları görüşmeler yolu ile açmaktır. Yoksa öyle 200 yıllık sorunun çözümünün basit olduğunu kimse düşünmesin" diye konuştu.

"Bütün gayretimiz, seçimlerden önce bir kararlaşmaya varıp onu açıklamaktır"

Hatip Dicle, bütün gayretlerinin seçimlerden önce bir kararlaşmaya varıp onu da bütün kamuoyunu dünyaya deklere etmek olduğunu belirterek, "Bu amaç etrafında çalışmalar yürüyor. Hükümetinde bu tür deklerasyonu oldu biliyorsunuz. Hükümetinde bu yönde açıklamaları oldu. Kürt sorunun çözümü için demokratik bir anayasa her şeyden önemlidir. Bugün bile onu yapabilecek bir ortam Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu da henüz oluşmadı sayısal olarak. Kürt sorununun çözümünde aşamalar dizisi olmak zorunda. Çözüm konusunda taraflar masadadır ve görüşmeler devam ediyor" dedi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın istifası ile ilgili bir soru üzerine Dicle, "Hükümet ile görüşen son heyetlerde ben yoktum. Mutlaka arkadaşlar gündeme getirmiştir. Onunla ilgili bir yoruma gidemem. Tüm bilgilere sahip değiliz. Ama, yürütülen süreç, kişiler ile bağlı bir süreç değil, devlet ile sürdürülen görüşmelerdir. Biz devleti temsil edenlerin kim olduğu kendi içlerinde nasıl kararlaşmalara gittiklerine karışamayız. Kimin görüşmelere getirip getirmeyecekleri bilemeyiz. Biz masadaki görüşmelere bakacağız" dedi.

Hatip Dicle, nevruzda Abdullah Öcalan tarafından sürecin geleceği ile ilgili tarihi bir açıklama yapılması ile ilgili beklentiler için ise, "Nevruzda önemli mesaja ulaşmak için önemli bir çaba var, yetişir yetişmez bilemeyiz. Ama görüşmelerin seyrine bağladır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS