Nevşehir'de balon kazası

Nevşehir'de balon kazası

Nevşehir'de, turistleri taşıyan sıcak hava balonunun sert iniş yapması sonucu ilk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Nevşehir merkeze bağlı Göreme Beldesi Karadağ mevkisinde ters rüzgar nedeniyle sert iniş yapan 2 sıcak hava balonundan birinde 23 yaşındaki Çinli kadın turist Tang Yi yaşamını yitirdi. Her iki balonda 3'ü Türk, Çinli ve Malezyalı 11 kişi de yaralandı.


Kapadokya'da balon kazası: 3 ölü


Merkezi Göremede bulunan Kapadokya ile merkezi Avanos'da bulunan Atmosfer balonculuğa ait sıcak hava balonları bugün saat 06.15 sıralarında Göreme bölgesinden kalkış yaptı. Pilot Murat Yerkalan yönetimindeki Atmosfer balonculuğa ait sıcak hava balonu Kapadokya semalarında gezdikten sonra saat 08.15 sıralarında inişe geçti.


Ancak, ilk balonun sepeti Göreme Karadağ bölgesinde ters bir rüzgar alınca,150 metre süreklendikten sonra zemine sert iniş yaptı.


PKK, tek tek isim verdi: 'şehri terk edin'


Bu sırada balondaki kadın turistlerden 23 yaşındaki Çinli Tang Yi olay yerinde yaşamını yitirdi.


İkinci balon da aynı yerin biraz ilerisinde yine ters rüzgar nedeniyle taşlı zemine sert inişte bulundu.


Her iki balondaki yaralılar Nevşehir Devlet ve Özel Versa hastanesine kaldırıldı. 11 yaralıdan 2'si yoğun bakıma alınırken, diğer balon yolcuları ayakta tedavi edildi.


Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, üzücü kazaya ters rüzgarın yol açtığını belirterek, DHA'ya yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Maalesef, Kapadokya semalarında turist gezdiren iki balonumuz, iniş sırasında aldıkları ters rüzgar nedeniyle sert bir iniş yapmış bunun sonucunda Çinli bir kadın yolcu yaşamını yitirmiştir. Göreme beldesinde 08.30 sıralarında Göreme'nin Karadağ mevkisinde yapılan balon uçuşları sırasında 2 ayrı balon sert rüszgarın etkisiyle sert iniş yapmıştır. ne yazık ki kazada Tang Yi isimli Çinli turist vefat etmiştir. Malezyalı ve Çinli 6 turist de yaralanmıştır. Yaralıların tedavisi devam etmektedir.Olayla igili olarak jandarma ve Sivil Havacılık Genel müdürlüğünce soruşturma başlatılmıştır. Adli ve İdari soruşturmaya çok yönlü başlanmıştır. Ölen Çinli kadın turistle ilgili Çin Başkonsolosluğuyla gerekli görüşmeler yapılmaktadır."


Kaza ile ilgili olarak Atmosfer ve Kapadokya Balonculuk yöneticileri, medya mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı. Bu arada bazı balon görevlileri de olay yerinde çekim yapan gazetecilere yumrukla saldırıp, makinalarındaki kartları zorla aldı. Gazeteciler,saldırganlar hakkında jandarmaya suç duyurusunda bulundu.


Jandarma yetkilileri olayla ilgili olarak Özel Versa hastanesinde tedavi gören pilot Murat Yerkalan'ın ifadesini alırken, balon kazasında ölen ve yaralananların isimleri şöyle belirlendi:


"Tang Yi(Çin vatandaşı, ölü), Yaralılar : Murat Yerkalan (pilot) Eray Duvarcıoğlu, Oğuzhan Sırt, Datin Junivati İntiahmat, Nur Binti Suşela, Demir Raja, Takashi Temura,Thamit Selvi Pomat Haran,Turapa Varatharjan, Zıhang Zining, Chih HaoyuanPomat Haran,Turapa Varatharjan, Zıhang Zining, Chih Haoyuan.


Daha önce de 3 turist balon kazasında ölmüştü


Kapadokya Bölgesi'nde 20 Mayıs 2013'de de iki balon havada çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle turist taşıyan sıcak hava balonlarından biri düşmüş, olayda 3 turist ölmüştü.i. Kazada Brezilyalı turist Ellem Kohelman (76), Maria Luiza Gomes (71) ve Mariua Rosas (65) hayatını kaybetmişti.


Bölgede 21 firma 190 balonla tur düzenliyor


Kapadokya Bölgesi'nde turistlerin peribacaları ve diğer oluşumu havadan izlemelerini sağlamak amacıyla, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden uçuş izni alan 21 firmaya ait 190 balon, günün erken saatlerinden ortalama saat 08.00'e kadar havada kalıp, yerli ve yabancı turistleri 50-150 euro arasında ücretle gezdiriyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü periyodik olarak balon firmalarını denetliyor.


Numan Kurtulmuş yargıdaki cemaat oranını açıkladı


Obama Rusya'ya yaptırım paketini onaylıyor

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS