"O" çocuğun ifadesi alındı

"O" çocuğun ifadesi alındı

İzmir'de, Soma'daki maden faciasını protesto gösterileri sırasında gözaltına alınmak istenince korkup altını ıslattığı basına yansıyan 13 yaşındaki çocuk İzmir Emniyeti Konak Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince ifadesi alındı. Daha sonra serbest bırakıldı.

Soma'da 301 kişinin öldüğü maden faciasını protesto için geçen cuma günü Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde düzenlenen protesto gösterileri sırasında, Çevik Kuvvet polisinin küçük bir çocuğu yakasından tutup çekerek gözaltına almak istemesi, diğer polislerin buna engel olması basına yansıdı.A.K.'nın korkudan altını ıslattığı da haberlerde yer aldı.

İzmir Valiliği ise yaptığı yazılı açıklamada, habere konu olan çocuğun 13 yaşındaki A.K. olduğunu ve zarar görmemesi için, marjinal grupların bulunduğu alandan uzaklaştırılmaya çalışıldığını savundu.

A.K.'nin 3 gündür evine gitmediği, buna rağmen ailesinin kayıp başvurusunda bulunmadığı, eylemcilerle birlikte hareket ettiği vurgulanarak, bununla ilgili çeşitli fotoğraf ve görüntüler de basına servis edildi.

Çocuğun korktuğuna dair bir emarenin bulunmadığı, şortundaki ıslaklığın ise göstericilere müdahale sırasında TOMA'dan sıkılan su nedeniyle olduğunun değerlendirildiği kaydedildi.

Valilik açıklamasında, aktif olarak eylemlerde yer aldığı öne sürülen A.K.'nin ve diğer küçük çocukların, suça sürüklenen çocuklardan olup olmadığının tespiti amacıyla, eylem sonrası Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince takiple, gece sokakta yalnız dolaşırken kimliğinin tespiti amacıyla muhafaza altına alındığı belirtildi.

A.K.'nın, emniyet kayıtlarında bir kez yağma suçundan mağdur, bir kez de kayıp çocuk olarak işlem gördüğünün anlaşıldığı dile getirildi.

Bugün adliyeye getirildi

Nöbetçi çocuk savcısının, A.K.'nin 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası gerektiren, 2911 Sayılı Kanuna muhalefetten, suça sürüklenen çocuk sıfatı ile işlem yapılması, olaya ilişkin video ve fotoğraf kayıtları ile birlikte mesai saatleri içerisinde adliyeye mevcutlu getirilmek üzere ailesine teslim edilmesi talimatını verdiği aktarıldı.

Bu gelişmelerin ardından A.K. bugün, Konak Çocuk Bürosu ekipleri tarafından, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten ifadesi alınması için İzmir Adliyesi'ne getirildi. A.K.'nin yanında anne ve babası da adliyeye geldi.

Serbest bırakıldı

A.K. çocuk suçlarına bakan Cumhuriyet Savcısı Uğur Hadimli tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

A.K.'nin, eylemlerin yapıldığı bölgede bulunduğunu, kalabalığı görüp oraya gittiğini, ancak taş atmadığını, bir suça karışmadığını söylediği öğrenildi.

Cumhuriyet Savcısı Uğur Hadimli, fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama veya davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmiş olup- olmadığnın tespiti yapılıp rapor hazırlanması için A.K. için psikolog muayenesi istedi.

A.K., savcının serbest bırakmasının ardından, adliyede bir süre psikolog ile görüştürüldü.

Psikolog, A.K.'nin ardından 2 çocuk annesi Z.K ve babası H.K ile de ayrı ayrı görüşme yaptı.

Ailenin durumu incelenecek

Serbest bırakılan A.K., Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü görevlisi ile anne ve babasıyla birlikte adliyeden ayrıldı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne götürülen A.K.'nin ailesiyle ilgili araştırma yapılacağı belirtildi.

A.K.'nin babası H.K. de eşiyle ayrı yaşadıkları için, birbirlerinin yanında kaldığını düşünerek oğulları için kayıp başvurusunda bulunmadıklarını söyledi. Oğullarının "terörist" gibi gösterildiğini öne sürerek bu duruma tepki gösterdi.

CHP'den soru önergesi

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel de polisin çocuğa sert müdahalesiyle ilgili, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS