Ölen madencinin ailesinde ortada kalma endişesi

Ölen madencinin ailesinde ortada kalma endişesi

Maden işçilerinin hayatına daha yakından baktıkça dramın boyutu ve onları yerin altında zorunlu kılan yaşam koşulları daha da görünür oluyor. Soma'daki katliam gibi kazada yaşamını yitirenlerden biri de madende çavuş olarak çalışan 30 yaşındaki Osman Fındık'tı. Osman Fındık'ın sırtında eşi ve iki çocuğunun geçimini sağlamanın yükü dışında, babası ile dedesi ve babaannesinin geçim masrafları da vardı. Fındık'ın yaşamını yitirmesiyle bu insanların hayatlarını nasıl sürdürecekleri de belirsizleşti.

Soma'daki madende yaşamını yitiren 30 yaşındaki Osman Fındık, iki çocuğu ve eşi dışında, Manisa'nın Akhisar ilçesinde yaşayan babası ile dedesi ve babaannesinin masraflarını da üstlenmişti. Osman Fındık'ın Akhisar'ın Dağdere köyünde tek odalı bir evde ve zor şartlarda yaşayan baba İsmail Fındık, büyük oğlu İbrahim'in de aynı madende çalıştığını, Osman'ın sigortalı bir iş olduğu için madenci olduğunu söyledi.

Eşinin, 2002 yılında 39 yaşındayken beyin kanamasından öldüğünü belirten baba Fındık, Osman'ın işe başlamasıyla eşi ve iki çocuğuyla köylerinden Soma'ya taşındığını anlattı. Fındık, "Burada tütüncülükle, hayvancılıkla olmuyor. Osman, sigorta için çalışmaya başladı. Ağabeyi emekli olacak o olamayacaktı. Kayınvalidesi de 'iş bul, iş bul' derken Osman madenciliğe başladı" dedi.

Annesinin baş ucuna defnedildi

Köy mezarlığında annesinin baş ucuna defnedilen Osman'ın acısını yaşadıklarını kaydeden Fındık, şöyle konuştu:

"Herhangi bir gelirimiz yok. 12 yıl önce eşim hayatını kaybetti. Babam ve annemle yaşıyorum. Diğer oğlum da madende işçiydi ancak onun maaşı daha düşüktü. Osman ne zaman paraya ihtiyacımız olsa 50-100-200 lira harçlık gönderip geçimimizi sağlıyordu. İbrahim zaten az maaş aldığı için bize para gönderemeyecek. Yaşlı annem ve babamla mağdur kaldık. Ne yapacağız bilmiyorum. Bu yaşlı insanlara, kendime nasıl bakacağım bilmiyorum. Olaydan sonra gelinimiz de gitti. Tek başımıza kaldık. Bütün evimizin direği Osman'dı. Ortada kaldık. Madende çalışmasını hiç istemiyordum. Bu işin böyle olacağını biliyordum. Bu çocuklardan birisi maden altında kalır diyordum."

Babaanne Hasibe Fındık ise Osman'ı kendi eliyle büyüttüğünü, şimdi de toprağa vermenin acısını yaşadığını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS