Albay Murat Özenalp toprağa verildi

Albay Murat Özenalp toprağa verildi
DHA

Mamak Askeri Cezaevi'nde ailesiyle açık görüş yaptığı sırada beyin kanaması geçiren ve tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde hayatını kaybeden Balyoz davası hükümlüsü Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp toprağa verildi. Törene katılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi. Vatandaşlar Bostanoğlu'na, "Terk et, Fenerbahçe taraftarı kadar olamadınız" diye bağırdı.

Balyoz davasında darbeye teşebbüsten 16 yıla mahkum olan Kurmay Albay Murat Özenalp (49), iddiaya göre geçtiğimiz hafta sonu Mamak Askeri Cezaevi'ne açık görüşe gelen ve 'gizli görevde' olduğunu söylediği kızı Duru ile oyun oynarken, fenalaşarak yere düştü.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA)  kaldırılan Özenalp, dün hayatını kaybetti.

Bugün, ilk olarak GATA'dan alınan Özenalp'in cenazesi, tutuklu bulunduğu cezaevine getirildi ve son kez arkadaşları gördü.

Ardından cenaze Kocatepe Camii'ne getirildi.

Babasının görev yaptığı geminin şapkasını taktı

Cenaze töreninde Albay Murat Özanalp'in oğlu Batu, taziye için gelenleri üzerinde babasının görev yaptığı TCG Gökova  firkateynin şapkasını takarak karşıladı.

Oramiral Bülent Bostanoğlu'na cenazede protesto

Öte yandan, çok sayıda vatandaş Türk bayrağına sarılı Özenalp'ın naşı önünde saygı nöbeti tutu.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'da ailenin yanına giderek başsağlığı diledi ve sarıldı.

Bostanoğlu, ilk olarak askeri personel ile tokalaştıktan sonra cenazenin bulunduğu musalla taşının önüne geldi.

Buraya gelmesinin ardından çok sayıda vatandaş Oramiral Bostanoğlu'na tepki gösterdi.

Vatandaşlar Bostanoğlu'na 'Terk et', 'Tasfiye bitti, katliam başladı', 'Sessiz çığlığa gelmeyen buraya da gelmesin', 'Askerinizi nasıl teslim ettiniz?', 'Fenerbahçe taraftarı kadar olamadınız', 'O gemileri kimlerle yüzdüreceksiniz bakalım. Okuyun üfleyin yüzdürürsünüz' diye bağırdılar. Tepkilere Bostanoğlu karşılık vermeyip susmayı tercih ederken, korumaları ise etrafında güvenlik önlemi aldı.

Cenaze namazında Albay Murat Özanalp'in oğlu Batu, Oramiral Bostanoğlu'nun yanında saf tuttu.

Cenaze törenine katılan çok sayıda vatandaş, top arabasına konan Balyoz davası hükümlüsü Deniz Kurmay Albay 49 yaşındaki Murat Özenalp'ın Türk bayrağını sarılı naşını alkışladı ve 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' sloganları attı. Naaşın geçişi sırasında ise Albay Özanalp'in eşi ve çocukları gözyaşlarına boğuldu.

Tören geçişinin ardından Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu tekrar aileye doğru yöneldi. Ancak korumalar Bostanoğlu'nu geri çevirdi ve korumaları eşliğinde protestolar arasında makam aracına binerek tören alanından uzaklaştı.

Cenaze aracına bindirilen ve Karşıyaka Mezarlığı'na götürülen Albay Murat Özenalp, burada gözyaşları içinde toprağa verildi.

Törene kimler katıldı?

Albay Özenalp'in cenaze törenine annesi Samiye, eşi Sema, oğlu 14 yaşındaki Batu, kızı 8 yaşındaki Duru'nun yanı sıra, yakınları ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, GATA Komutanı Tuğgeneral Ömer Paç, Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral Metin İyidil,Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu,gazeteci yazar Tuncay Özkan, Hürriyet Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil, askeri erkan ve siyasetçiler katıldı.

Cenazeye, askeri erkanın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da çelenk gönderdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS