Osmaniye'de "Ebola" şüphesi

Osmaniye'de "Ebola" şüphesi

Uganda'da ikamet eden İ.K, 10 Ağustos'ta geldiği memleketi Osmaniye'de "Ebola" şüphesiyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova, Osmaniye'den "Ebola" şüphesiyle Adana'ya sevkedilen kişiyle ilgili, "Muayene edilen ve gerekli tetkikleri gerçekleştirilen hastanın genel durumu iyi, ateşi yok ve kan tablosu normaldir" ifadelerini kullandı.


Süleyman Seba sonsuzluğa uğurlanıyorTaşova, yazılı açıklamasında, Uganda'da ikamet eden 1980 doğumlu İ.K'nın 10 Ağustos'ta Türkiye'ye geldiğini belirtti. Osmaniye'de inşaat işinde çalışan İ.K'nın iki gündür ateş, bulantı ve kusma rahatsızlığıyla Bahçe Devlet Hastanesi'ne başvurduğunu bildiren Taşova,şunları kaydetti: "Şahıs, 14 Ağustos'ta Ebola virüsü enfeksiyonu şüphesiyle hastanemize sevk edilmiştir. Hastanemiz enfeksiyon hastalıkları servisinde muayene edilen ve gerekli tetkikleri gerçekleştirilen hastanın genel durumu iyi, ateşi yok ve kan tablosu normaldir. Hastanın durumu, Afrika ülkesinden gelmiş olması nedeniyle Bahçe Devlet Hastanesi tarafından Sağlık Müdürlüğüne bildirilmiştir. Gerekli istişareler sonrası hastanın hastanemize sevkinin ardından sağlık müdürlüğü ilegerekli çalışmalar yapılmış, iletişime geçilerek istenilen kan örnekleri sağlık müdürlüğüne ulaştırılmıştır."


Kocadan 'çikolata' dayağı


THY uçağındaki çocuğa ebola kontrolü
 
Dünya genelinde alarma neden olan Ebola virüsü yüzünden Türk Hava Yolları, Afrika'dan yapılan seferlerde belirti gösteren yolcularını sıkı takibe aldı. Kusma ya da ateşi olan yolcuların durumundan şüphelenildiğinde kaptan pilotlar Atatürk Havalimanı'na inişlerinde uçağa doktor istiyor.

Bugün de Türk Hava Yolları'nın TK608 sefer sayılı  Airbus A 321 tipi TC-JRK kuyruk tescilli Nairobi-İstanbul uçuşunu yapan uçakta ailesiyle seyahat eden erkek çocuk bir yolcunun kusma ve ateşinin olması üzerine Atatürk Havalimanı'na inişte doktor kontrolünden geçirildi. Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nde çocuğun muayene edildiği ve muayene sonucu yolcunun transit olarak başka bir ülkeye uçmasına izin verildiği öğrenildi.

THY, yolcunun uçuşundan sonra uçağı dezenfekte ettirecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS