"Osmanlıca dersi istemiyoruz" diyen liseliler gözaltına alındı

"Osmanlıca dersi istemiyoruz" diyen liseliler gözaltına alındı

Mersin'de "Osmanlıca dersi istemiyoruz" sloganı atarak protestoda bulunan ve kendilerini bir okulun bahçe demirlerine zincirleyen lise öğrencileri polis tarafından karga tulumba gözaltına alındı.

19. Milli Eğitim Şurası kararlarını protesto eden 4 öğrenci, kendilerini Şevket Pozcu Anadolu Lisesi'nin girişindeki bahçe demirlerine zincirledi. Pankart açan öğrenciler "Osmanlıca dersi istemiyoruz" şeklinde slogan attı.


Erdoğan: 'İsteseler de istemeseler de Osmanlıca öğretilecek'


Polisin uyarılarına rağmen öğrenciler eylemlerini bitirmedi. Bunun üzerine okula Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görevli uzman psikolog çağrıldı. Psikologun ikna etmeye çalıştığı öğrenciler eylemlerini sonlandırmayınca polis ekipleri müdahale etti.


Osmanlıca öğrenip okunulacak arşivler tehlikede olabilir


Öğrenciler zincirler kesildikten sonra karga tulumba gözaltına alındı. Öğrencilerden 2'si yaşı 18'den küçük olduğu için Çocuk Şube Müdürlüğüne, 2'si ise Güvenlik Şube Müdürlüğüne götürüldü.


Fethullah Gülen, 'Fuat Avni'nin operasyon iddiasıyla ilgili konuştu


Erdoğan, "İsteseler de istemeseler de öğrenilecek" demişti


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Şurası'nda gündeme gelen liselerde Osmanlıca'nın zorunlu ders olarak okutulması konusuyla ilgili eleştirileri değerlendirerek, "Konuyu eleştirenler istese de istemese de Türkiye'de Osmanlıca öğrenilecek ve öğretilecek" demişti.


ABD'li Başkonsolos, Türk genciyle evleniyor


Gaziantep Hakiminden tarihi 'marangoz hatası' kararı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS