KPSS Başvurusu - 2014 (ÖSYM - KPSS Başvuru ve Tüm Detaylar)

KPSS Başvurusu - 2014 (ÖSYM - KPSS Başvuru ve Tüm Detaylar)

KPSS Başvuruları. 2014 KPSS Başvuruları. KPSS grubu alımları. KPSS grubu alımları ve gireceği oturumlar. 2014 KPSS hangi bölümer hangi oturuma katılacak. 2014 KPSS haberleri cnnturk.com'da.

KPSS Başvuruları. 2014 KPSS Başvuruları. KPSS grubu alımları. KPSS grubu alımları ve gireceği oturumlar. 2014 KPSS hangi bölümler hangi oturuma katılacak. 2014 KPSS haberleri cnnturk.com'da.

ÖSYM 2014 KPSS için başvurular başladı. Peki sınav ücretleri hangi bankaya yatıyor, KPSS oturumları neler, A grubu oturumlara kimler girebiliyor, B grubu oturumlar, öğretmenlik alan oturumları ve PMYO oturumları ücretleri ne kadar?

2014-KPSS Lisans Kamu Personel Seçme Sınavı başvuruları bugün başladı. Adaylar KPSS başvuru sınav ücretlerini Ziraat Bankası başta olmak üzere birçok bankaya yatırabilecekler. Aşağıda bankaların listesi yer alıyor. KPSS 06.07.2014 tarihinde yapılacak.

KPSS ÜCRETLERİ NE KADAR?

BAŞVURU SÜRESİ: 5 - 14 Mayıs 2014

SINAV TARİHİ: 5 - 6 Temmuz 2014

SINAV SAATİ: Sabah oturumları 09.30, öğleden sonra oturumları 14.00

KPSS SINAV ÜCRETİ: Sadece Cumartesi Sabah oturumuna girecek adaylar 40,00 TL; (Her oturum için 40 TL Cumartesi Sabah + diğer üç oturumdan herhangi birine de ücret yatırılacaktır.) girecek adaylar 80,00 TL;

Cumartesi Sabah + diğer üç oturumdan herhangi ikisine de girecek adaylar 120,00 TL; tüm oturumlara girecek adaylar 160,00 TL.

ÖABT TARİHİ, SAATİ: 20 Temmuz 2014, 09.30,
SINAV ÜCRETİ : 40,00 TL

(ÖABT'ye katılmak isteyen adayların, KPSS Cumartesi Sabah (Genel Yetenek-Genel Kültür) ve KPSS Cumartesi Öğleden Sonra (Eğitim Bilimleri) oturumlarına da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 120,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.)

DHBT TARİHİ, SAATİ : 18 Ekim 2014, 09.30,
SINAV ÜCRETİ : 40,00 TL

(DHBT'ye katılmak isteyen adayların, KPSS Cumartesi Sabah (Genel Yetenek-Genel Kültür) oturumuna da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 80,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.

KPSS ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA YATIYOR?

KPSS başvuru ücreti T.C. Ziraat Bankası Güvenevler Şubesi Hesap No: 6028011-5010 ANKARA şubesine yatırılacak.

Para yatırma işlemi herhangi bir Ziraat bankası şubesinden yapılabilir.

Adayların, sınav ücretini yatırmaları için ilgili banka şubesine gidip T.C. Kimlik Numarası ile Ad ve Soyad bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır.

Uyruğu T.C. olmayan adaylar Aday Bilgi Formu üzerinde yazılı olan Belge Numarasını T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır.

Adaylar bankadan iki nüsha banka dekontunu alacaklar, birini Başvurma Belgesine ekleyecekler, diğerini saklayacaklardır.

Başvurma Belgesine banka dekontunu eklemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

BAŞVURULAR NASIL OLACAK?

Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler.

Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Başvuru Merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinde yer alacaktır.

Başvurudan önce adayların sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir.

Sınav ücretinin yatırılması

Adaylar, sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatıracaklardır. Adayların, sınav ücretini yatırmaları için banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik /Y.U. Numarası, adı ve soyadı bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır.

Uyruğu T.C. olmayan adaylar Y.U. Numaralarını T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır.

Adaylar, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı unutmamalıdır. Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için de sınav ücretinin yatırılması ile ilgili kural aynen geçerlidir.

Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla veya kredi kartı/banka kartı ile sınav ücretini yatırabilirler.

ÖSYM SINAV TAKVİMİ

Ortaöğretim (Lise), Önlisans, Lisans ve Öğretmenlere Yönelik KPSS Sınavları ve Başvuru Tarihleri Ne Zaman :

1. Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Lisans 05.07.2014 -06.07.2014

2. Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)13.07.2014

3. Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Önlisans Düzeyi)27.09.2014

4. Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi)28.09.2014

2014 KPSS LİSANS / ORTAÖĞRETİM /ÖNLİSANS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK

ÖSYM tarafından Ortaöğretim / Önlisans ve Lisans düzeyi KPSS başvuru tarihleri ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmamıştır.

Ancak tahmini başvuru tarihleri şu şekildedir:

2014 KPSS Lisans Başvuru Tarihi : Mayıs ayının ilk haftası...

2014 KPSS (Ortaöğretim – Önlisans) : Haziran ayının ilk haftasından itibaren...

KPSS OTURUMLARI KİM HANGİSİNE GİRECEK?

Birçok aday aylardır KPSS'ye hazırlandığı halde hangi oturumlara gireceğini ve kaç oturuma başvuracağını bilmiyor. A grubu alımlara kimler katılabiliyor, B grubu alımlar hangi meslekler için?

KPSS KILAVUZU TIKLA GÖR

İşte KPSS sınavı öncesi oturumlar hakkında bilmeniz gerekenler;

2014 KPSS puanının kullanım alanları

1-B grubu alımlar

2-A grubu alımlar

3-Öğretmenlik alımları

4-Din hizmetleri atamaları

5-Polisliğe giriş (POMEM)

B grubu alımlar ve girilecek oturumlar

A grubu alımlar(müfettiş, uzman, kaymakam) haricindeki alımlar b grubu alımlardır. Bu alımlarda memur, vhki, bilgisayar işletmeni, teknisyen, tekniker, ebe, hemşire, sağlık memuru, veteriner, şoför, kaloriferci gibi unvanlara atama yapılmaktadır.

Bu alımlar merkezi alımlar olabileceği gibi kurumsal alımla(Emniyet genel müdürlüğü, gümrük bakanlığı, TSK gibi) da olabilir.

Ayrıca b grubu alımlar hem kadrolu hem de sözleşmeli alımları da kapsamaktadır. Hatta kamu işçisi alımlarında da b grubu puan kullanılmaktadır.

Lisans mezunları için yukarıda belirttiğimiz alımlara başvurmak için çift yıllarda hesaplanan P3 puanı kullanılmaktadır. Bu puan genel kültür ve genel yetenek bileşenlerinden oluştuğu için 2014 KPSS'ye sadece b grubu tercih için giren adayların sadece Cumartesi Sabah oturumuna katılmaları yeterli olacaktır.

A grubu alımlar ve girilecek oturumlar

Müfettiş, uzman, kaymakam, denetmen, denetçi, kontrolör gibi alımlardır. Bu mesleklere yönelik alımların hepsi kurumsal alımdır. Ve genel olarak her kurum farklı puanlar kullanmaktadır ve bu puanlar çok bileşenli puanlardır. Bu açıdan bakıldığında a grubu adayların bu alana yönelik tüm oturumlara girmesi uygun olacaktır.

Yani bu adaylar Cumartesi Sabah+Pazar Sabah+Pazar öğle oturumlarına katılmalıdırlar. Bu adaylar her oturum başına40 TL verecek olup, belirttiğimiz üç oturum için toplamda 120TL vereceklerdir.

Öğretmen alımları ve girilecek oturumlar

Öğretmenlik puanları 1 yıl geçerlidir ve genel olarak Ağustos ayında büyük atama yapılmaktadır. Duruma göre ise Şubat aylarında da ek atama yapılmaktadır.

Öğretmen adayları için 2013 yılından itibaren P10 ve P121 olmak üzere iki farklı puan hesaplanmaktadır.

P121 puanı; kılavuzda belirtilen 16 daldaki öğretmenlik için hesaplanan puan türüdür. Bu puan; genel kültür +genel yetenek+ eğitim bilimleri+ÖABT bileşenlerinden oluşmaktadır. Yani bu 16 branş mezunu olan adaylar

P10 puanı; kılavuzda belirtilen 16 branş haricindeki öğretmenlikler için tercihlerde kullanılan puandır. Bu puan; genel kültür +genel yetenek+ eğitim bilimleri bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu adaylarımızın Cumartesi Sabah+Cumartesi öğle oturumlarına katılmaları yeterlidir. Bu oturumlar için sınav ücreti toplam 80TL'dir.

Din Hizmetleri atamaları ve girilecek oturumlar

2014 yılı itibariyle ilk defa uygulanacak olan sisteme göre din hizmetleri sınıfında çalışacak olanların atanmaları için artık alan sınavına girme zorunluluğu gelmiştir. Bunun için KPSS puanlarına 3 yeni puan eklenmiş ve bunlardan "P124" puanı lisans düzeyinde din hizmetleri sınıfındaki unvanlara atanacak olanların kullanacağı puan olarak belirlenmiştir.

P124 puanı; genel kültür + genel yetenek+din hizmetleri bilgisi testi bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu yüzden bu alandaki adayların Cumartesi Sabah+DHBT (18Ekim) oturumlarına girmeleri gerekmektedir. Bu adaylarımız toplam 80 TL sınav ücreti ödeyeceklerdir.

PMYO ve girilecek oturumlar

Lisans sonrası polis olmak isteyen adayların POMEM'e başvurabilmeleri için P3 puanına ihtiyaçları vardır.Bu puan genel kültür ve genel yetenek bileşenlerinden oluştuğu için 2014 KPSS'ye sadece b grubu tercih için giren adayların sadece Cumartesi Sabah oturumuna katılmaları yeterli olacaktır. Bu adaylarımız sadece 40TL sınav ücreti vereceklerdir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS