PKK 3 ayrı noktada yol kesti!

PKK 3 ayrı noktada yol kesti!
Arşiv

PKK'lılar dün akşam Diyarbakır- Bingöl Karayolunu 3 ayrı noktadan kesip gelen güvenlik güçlerine ateş açtı. Çıkan çatışmalarda ölen ve yaralanan olmazken 2 zırhlı araç hasar gördü. BDP'liler çatışmanın, Lice- Hani kırsalında operasyon yapılması nedeniyle çıktığını ileri sürdü.

Diyarbakır'ı Bingöl ve Muş'a bağlayan karayolunu Kocaköy- Duru, Hani- Lice ve Lice-Kulp arasında, silahlı PKK'lılarca dün akşam kesilerek araçlar durduruldu.

Olayın duyulması üzerine bu 3 noktaya güvenlik güçleri sevk edildi.

Güvenlik güçlerinin gelmesiyle birlikte, çevrede pusu kuran teröristler uzun namlulu silahlarla ateş etmeye başladı. Güvenlik güçlerinin de karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Bir süre devam eden çatışmada ölen ve yaralanan olmazken, 2 zırhlı aracın hasar gördüğü belirtildi. Teröristler uzaklaşırken, karayolu yeniden ulaşıma açıldı.

Diyarbakır Valiliği'nin yol kesme olaylarıyla ilgili yazılı açıklaması şöyle:

"24 Mayıs 2014 günü Diyarbakır-Bingöl ve Muş karayolu, Kocaköy-Duru, Hani-Lice, Lice-Kulp karayolları arasında üç ayrı noktada bölücü terör örgütüne müzahir gruplar tarafından karayolu kesilerek trafiğe kapatılmaya teşebbüs edilmiştir.

Hani-Lice karayolu üzerinde Kutlamış Mahallesi Mevkii'nde saat 19.05 sıralarında, 5-6 araç durdurularak yolu trafiğe kapatmaya çalışan gruba güvenlik güçleri tarafından müdahale edilmiştir. Karayolu saat 19.20 sıralarında trafiğe açılmış olup söz konusu müzahir grup araziye kaçmıştır. Söz konusu müzahir grubun yakalanması amacıyla devam eden takip faaliyeti esnasında, bölgede barındığı değerlendirilen ve sayıları tespit edilemeyen bir grup bölücü terör örgütü mensubu tarafından birliklere yönelik 40-50 atım silahlı saldırıda bulunulmuş, saldırı sonucunda iki zırhlı araçta maddi hasar meydana gelmiştir.

Bölgede bulunan güvenlik güçleri tarafından sadece ateş açılan noktalara misli ile karşılık verilmiştir. Lice İlçesi Yapraklı Mahallesi Bölgesi'nde de saat 19.45 sıralarında yol kesme eylemine teşebbüs edilmesi üzerine gerekli müdahale yapılmış ve yol trafiğe açılarak söz konusu grup dağıtılmıştır.

Diyarbakır- Bingöl karayolunun Çağıl Mezrası Bölgesi'nde sivil araçların intikalinin emniyetini sağlayan Jandarma Özel Harekat Timine ait bir zırhlı araca saat 20.05 sıralarında müzahir grup tarafından ses bombası, molotof kokteyli ve havai fişek atılmıştır. Bu sırada zırhlı araca bölgede bulunan hakim arazi kesimlerinden uzun namlulu silahla ateş edilmesi üzerine sadece ateş açılan noktalara ateşle karşılık verilmiştir. Vatandaşların güvenli seyahat etmelerinin sağlanması için kararlı çalışmalar devam edecektir."

Şırnak'ta mayın patladı: 2 şoför yaralandı

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde de inşaatı süren karakola kum taşıyan 2 kamyonun geçişi sırasında daha önceden yola döşenen mayın patlatıldı. Mayının patlaması sonucu yaralanan 2 şoför Beytüşşebap Devlet hastanede tedavi altına alınırken, bölgede operasyon başlatıldı.

Beytüşşebap ilçesine 5 kilometre uzaklıkta yapılan karakol inşaatına bugün kum taşıyan ve yanlarında güvenlik amaçlı 2 zırhlı askeri araç bulunan 2 kamyonun toprak yoldan geçişi sırasında daha önce PKK'lılarca yola döşenen el yapımı mayın uzaktan kumanda ile patlatıldı. Patlama sonucu 2 kamyonda büyük hasar oluşurken, şoförler yaralandı. Yaralanan şoförler Beytüşşebap Devlet Hastanesine kaldırılırken, bölgede operasyon başlatıldı.

Söz konusu bölgede daha öncede karakol inşaatına kum taşıyan şoförlerin tehdit edilmesi nedeniyle kamyonlara zırhlı askeri araçların eşlik ettiği belirtildi. Yaşanan patlamada askeri araçların hasar görmediği belirtildi.

BDP: "Halkımız operasyon bölgesine gitsin"

BDP Diyarbakır İl Yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise dünkü çatışmanın, güvenlik güçlerinin Lice- Hani kırsalında operasyon yapması nedeniyle çıktığı ileri sürüldü. Çatışma sonrasında Lice güzergahındaki yoları güvenlik güçlerinin birçok noktada kapattığı belirtilen BDP'nin açıklamasında, "Ayrıca bu sabah Lice- Hani arasında bulunan kırsal alanda geniş çaplı yeni bir operasyonun başlatıldı bilgisine ulaşmış bulunmaktayız" denildi.

Halka, operasyon bölgesine gitmeleri çağrısı da yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Lice, Hani ve Kocaköy ilçe örgütlerimiz ve oradaki halkımız operasyon alanlarına yönelmişlerdir. Tüm halkımızı da bu konuda duyarlı olmasını, çözüm sürecini sabote edenlere karşı durmasını ve operasyon alanlarına gitmesinin gerektiğini belirtiyoruz. Ancak barış sürecinin böyle devam ettirebileceğinin altını çiziyoruz. Gerektiğinde halkımızla beraber operasyonlara karşı canlı kalkan olmaya da hazır olduğumuzun da tekrar altını çiziyoruz."

Güvenlik güçleri izin vermedi

Diyarbakır'ın Lice ve Kulp ilçeleri ile Bingöl arasındaki karayollarında, BDP'nin çağrısı üzerine askeri operasyonları durdurulmasını sağlamak için kırsal alana gitmek isteyenlere, güvenlik güçleri izin vermedi. Gerginliğin tırmanması üzerine, Diyarbakır'ı Bingöl ve Muş'a bağlayan karayolunda alınan güvenlik önlemleri de artırıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS