Prof. Ortaylı Vahdettin Köşkü'nün restorasyonunu eleştirdi

Prof. Ortaylı Vahdettin Köşkü'nün restorasyonunu eleştirdi
AA

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Recep Tayyip Erdoğan'ın kullanacağı iddia edilen Vahdettin Köşkü'nün restorasyonunu hiç beğenmediğini söyledi. Ortaylı, görüşünü Erdoğan'a söyleyip söyleyemeyeceğine ilişkin de, "Hayır söylemem. Beni hiç ilgilendirmiyor yapılan işler" dedi.

Ortaylı, Tarabya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in düzenlediği basın toplantısının katılımcıları arasındaydı.


Tarabya Köşkü'nün içindeki Av Köşkü'nün bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ortaylı, seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullanacağı iddia edilen Vahdettin Köşkü'nün restorasyonunu hiç beğenmediğini söyledi.


Ortaylı, "Vahdettin Köşkü'nün restorasyonunu hiç beğenmiyorum. Tarihi realiteye, mimari kurallara sadık bir restorasyon olmadığını herkes biliyor. Vahdettin'in, yani son Padişahın şehzadeliğinden kalmadır. İstersiniz varislerine sorun, isterseniz mimari tarihçilerine, isterseniz hiç kimse mutabık değildir, bugünkü restorasyonla" diye konuştu.


Köşk'teki 7 yıla 17 kitabın tanıtımı yapıldı


"Beni ilgilendirmez"


Bu görüşünü Erdoğan'a söyleyip söyleyemeyeceği sorusuna, "Hayır söylemem. Beni hiç ilgilendirmiyor yapılan işler" yanıtı veren Ortaylı sözlerini şöyle sürdürdü:


"Ben devletin neleri, nasıl kullanacağına hiçbir şekilde müdahale edemem. Bir defa, güvenlik meselesi var. Kocaman bir şehirde, bir devlet reisinin oturacağı yerin nasıl düzenleneceğini biz bilemeyiz. Ama binanın aldığı şekille hiç mutabık değilim. İnşallah öbür binalara dikkat edilir. Hepsinin kullanılmasına taraftarım aslında. Kullanılmayınca çöküyor bunlar. Bir kaç tane sefaret burda, İngiltere ve İtalyan Yazlık Sefareti kullanılmadıkları için çöküntüye uğradılar. Bu binaların devamlı bakılması restore edilmesi lazım."


Dünya pazarlarından manzaralar


"Misafirhane olabilir"


Erdoğan'ın Tarabya Köşkü'nü kullanmaması halinde ne olacağını soran bir gazeteciye de Ortaylı, "Bir şey bulunur herhalde. İstanbul'da bu tip binalara çok ihtiyaç var. Şu Av Köşkü restore edilmiş, böyle değildi bu. Burada bir devlet başkanı çok rahatlıkla misafir edilir" dedi.


Gül'ün gezilerinden anısı


Cumhurbaşkanı Gül'ün gezilerinden bir anısı sorulan Ortaylı, "Bir şeye çok şaşmıştım. Tahran'da herkesten daha uzun oturdu. Protokol çok karmaşıktı, yerli protokol, iyi bölümlenememişti nedense. Sabaha kadar oturdu neredeyse, görüşmeler yapıldı. En çok işgal eden de bizimkilerdi, Türk basınıydı çünkü onlara haliyle herşey bitince vakit kalıyor. Vakit de geceyarısını geçmişti" diye konuştu.


İlber Ortaylı'nın efsane 'caps'leri


İlber Ortaylı'nın Kim Milyoner Olmak İster caps'leri


İlber Ortaylı 'caps'lerini yorumladı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS