Savcılıktan Soma açıklaması

Savcılıktan Soma açıklaması

Soma'da meydana gelen maden faciası ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Soma Cumhuriyet Savcılığı'nda görevli tüm savcılar tarafından madendeki olayın tanığı ve mağdurlarının ifadelerinin alınmasına başlandığı, ayrıca maden, elektrik mühendisleri ile iş güvenliği uzmanlarından oluşturulan bilirkişi heyetinin de incelemelerini sürdürdüğü bildirildi.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, olayı tek savcının değil ilçedeki tüm Cumhuriyet Savcıları'nın birlikte soruşturduğunu duyurdu.

Soma Cumhuriyet Savcılığı'ndan, Eynez Karanlıkdere mevkisindeki kömür işletmesinde çıkan yangının neden olduğu duman neticesinde ölüm olaylarıyla ilgili soruşturmanın seyri konusunda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapıldı.

Soruşturmanın Soma'da görevli tüm Cumuhuriyet Savcıları tarafından yürütüldüğü bildirilen açıklamada, olayın tanığı ve mağduru olan kişilerin ifadelerinin alınmaya başlandığı bildirilen açıklamada, "Olay yerinde delillerin tespiti ve muhafaza altına alınması için Soma'da görevli tüm Cumhuriyet Savcıları tarafından gerekli önlemler alınmış, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı olay yeri inceleme birimleriyle olay yerinde gerekli incelemelerin yapılarak delillerin tespiti sağlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Olay yerinde ve çevresinde olayın aydınlatılmasına imkan verecek delil niteliğinde olan tüm bilgi ve belgelerin muhafazasının sağlandığı kaydedilen açıklamada, sebebinin tespiti için bilirkişi heyeti oluşturulduğu bildirilerek şu bilgiler aktarıldı:

"Oluşturulan bilirkişi heyetinin olay yerinde Cumhuriyet Savcısı huzuruyla gerekli incelemeleri yaparak delil tespiti çalışmalarına başlamıştır. Üçlü bilirkişi heyeti olarak oluşturulan heyette akademik kariyeri profesör doktor olan maden mühendisleri, elektrik mühendisi bulunmaktadır. Ayrıca iş güvenliği uzmanlarının da heyete dahil edilerek maden kazasının sebebinin tespitine yönelik Cumhuriyet Savcısı talimatıyla çalışmalara devam etmektedir.

Kazanın meydana geliş sebebinin hiç bir kuşkuya mahal bırakmayacak şekilde belirlenebilmesi için çalışmalar Soma'da görevli olan tüm Cumhuriyet Savcıları tarafından sürdürülmektedir. Olayın faili veya faillerinin tespiti, kazanın sebebinin tespiti, kusur durumunun tespiti hususunda adli yönden gereken tüm çalışmaların olay yeri ve çevresinde sürdürülmektedir. Adli inceleme ve soruşturmanın en kısa sürede tamamlanarak yasal anlamda Soma'da görevli Cumhuriyet Savcıları tarafından gereğinin yapılacağı kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur."

Savcı Türken, AK Parti'de aday olmuştu

Bu arada, Soma'daki kömür ocağında meydana gelen faciayı araştıran savcılardan biri de Ömer Türken. Daha önce avukat olan Türken, savcılık sınavı kazanarak 2012 yılında Akhisar Cumhuriyet Savcılığı görevine atandı.

Bilecikli olan Ömer Türken uzun süre İstanbul'da avukatlık yaptı. Bir süre İstanbul Bilecikliler Derneği Başkanlığı görevini yürüten Ömer Türken, 2009 yılında Ak Parti Bilecik il kongresinde başkan adayı oldu. Ancak seçimi, Ömer Türken'in rakibi Ramazan Kurtulmuş 28 oy farkla kazandı. Türken, 2010 yılında başkanın Ak Partili olduğu Bilecik Belediyesi'nde avukat olarak göreve başladı. 2 yıla yakın belediye avukatlığı görevini sürdüren Ömer Türken, girdiği savcılık sınavlarını kazanarak 2012 yılında Soma Cumhuriyet Savcılığına atandı.

HSYK 28 savcı görevlendirdi

Öte yandan, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK),  Soma'daki maden faciasının soruşturması ile ilgili olarak 28 savcıyı Kırkağaç Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevlendirdi.

Holding patronuna da soruşturma

Türkiye Maden Odası Başkanlığı (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında soruşturma başlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS