Şırnak'ta 3 asker şehit oldu

Şırnak'ta 3 asker şehit oldu

Şırnak merkeze bağlı Milli Jandarma Karakolu’nda görevli askerler ile köy korucularına pusu kuran PKK’lı teröristler yola önceden koydukları patlayıcıyı infilak ettirdi, ardından roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Çatışma sonucunda şehit askerlerin sayısının üçe yükseldiği açıklanmıştı. Ancak Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, iki askerin şehit olduğunu, yaralanan asker ve köy korucusunun hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Şırnak merkeze bağlı Milli Jandarma Karakolu'nda görevli askerler ile köy korucularına pusu kuran PKK 'lılar yola önceden koydukları patlayıcıyı infilak ettirdi, ardından roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açtı. İlk ateşle 3 güvenlik görevlisi şehit oldu, 1 korucu da yaralandı.


Besta ile Cudi Dağı arasında kalan Balveren Beldesi ile Şırnak arasındaki yolda her gün olduğu gibi bu sabah da mayın ve patlayıcı kontrolüne çıkan askerlerle köy korucuları, saat 08.00 sıralarında Araköy Mevkii'ne geldi.
Pusu kuran PKK'lılar yola önceden döşedikleri el yapımı patlayıcıyı askerlerin geçişi sırasında uzaktan kumandayla infilak ettirdi, ardından roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Askerlerin de karşılık vermesiyle çatışma çıktı.


3 şehit, 1 yaralı


PKK'lıların açtığı ilk ateş ve patlama anında, henüz kimlikleri öğrenilemeyen bir asker ile bir korucu şehit oldu, bir uzman çavuş ile bir korucu da yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan uzman çavuş, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamayınca şehit sayısı 3'e çıktı. Yaralı korucunun tedavisi ise sürüyor.


Atak helikopterleri bölgede


Çatışma sonrası dağlık alana kaçan PKK'lılara karşı, hava destekli operasyon başlatıldı. Yerli yapım Atak helikopterleri de ilk kez bölgede bu operasyonda kullanılmaya başlandı.


Genelkurmaylık'tan açıklama


Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak merkeze bağlı Milli Jandarma Karakolu'nda görevli askerler ile köy korucularına yönelik saldırı ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Saldırı sonucu kahraman bir Jandarma Uzman Çavuşumuz ile bir Jandarma Erimiz şehit olmuş, bir Jandarma Erbaşımız ve bir Geçici Köy Korucumuz yaralanmıştır. Yaralı personelimiz Şırnak Asker Hastanesi'ne sevk edilmiş olup, yaralıların hayati tehlikesi bulunmamaktadır" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS