Soma faciasında bir ilk daha!

Soma faciasında bir ilk daha!

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçi arasında yer alan Sezai Kilinç'in ailesi adına avukat Hamdi Özşarlak, olayda kurusu bulunan şirket ile kamu kurumlarının yanısıra, üyelerinin kendisine verdiği denetim ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik görevlerini yerine getirmediği gerekçesiyle Maden - İş Sendikası'na yönelik de ilk kez tazminat davası açtı.

Özşarlak, ayrıca Sezai Kilinç'in eşi ile iki çocuğu adına istedikleri toplam bir milyon 50 bin TL'lik tazminat tutarı için, Türkiye Kömür İşletmeleri, TKİ Eli Müessese Müdürlüğü ile yine Maden İş Sendikası'nın da hesaplarına el konulmasını talep etti.


Geçen 13 Mayıs'ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'de meydana gelen yangında, 301 madenci hayatını kaybetti.


Facianın ardından başlatılan adli soruşturmada ise, aralarında şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de bulunduğu 8 kişi de tutuklandı. Bunun yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişlerinin de yaptığı incelemeler sonrasında, şirkete ait Işıklar ile Ata Bacası maden ocakları, iş sağlığı ve iş güvenliğine uygun bulunmayarak kapatıldı.


Şirketin mallarına el konuldu


Bunun yanı sıra olayda hayatını kaybeden işçilerin avukatları, açtıkları tazminat davaları sonrasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin mallarına tedbir konulması için müracaatta bulundu.


Avukatların başvurularını inceleyen Soma 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi, şirketin tüm alacaklarına, banka hesaplarına ve gayrimenkullerine el koydu. Bunun için de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yanı sıra tüm bankaların genel müdürlüklerine ve yine tapu müdürlükleri yazı yazılmasına karar verdi.


İlk kez sendikaya da dava açıldı


Madende hayatını kaybeden 301 işçinin arasında yeralan Sezai Kilinç'in ailesi adına avukat Hamdi Özşarlak da, harekete geçti.


Olayla ilgili yaptığı araştırmalar sonrasında Özşarlak, olayda kusuru bulunan şirket ve kamu kurumlarının yanı sıra Maden İş Sendikası'na yönelik de ilk kez tazminat davası açtı.


Hamdi Özşarlak, dava dilekçesinde sendikanın kusuruyla ilgili olarak, "Sendikalar, madenlerdeki işçi katliamlarını ortadan kaldıracak ve iş güvenliği önlemlerini aldıracak asıl güç olması gerektiği yerde, bu olan biteni görmeyip işçiler adına itiraz etmeyerek sendika da katliama ortak olmuştur. Binlerce işçinin üye olduğu Türkiye Maden İş sendikası işverinin işini kolaylaştırıcı faktöre dönüşmüş durumdadır" ifadelerine yer verdi. Sendikanın işçilerin kendisine verdiği denetim ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik görevlerini de yerine getirmediğini ileri süren Hamdi Özşarlak, Sezai Kilinç'in eşi Suna Kilinç ve çocukları Cafer Kilinç ile Arzu Kilinç adına toplam bir milyon 50 Bin TL manevi tazminat davası açtı.


"Sendikanın mallarına da el konulsun"


Sezai Kilinç'in eşi ve iki çocuğu adına açılan manevi tazminat davasından dolayı da, Soma 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğü, TKİ Eli Müessesi Müdürlüğü ile yine Maden İş Sendikası'nın, mevcut tüm taşınır ve taşınmaz mallarına, bankalardaki hesaplarına ihtiyati haciz konulmasını da talep edildi.


Manisa Barosu: "140 aile adına dava açılacak"


Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız, gelecek hafta sonuna kadar, Soma ilçesinde maden faciasının meydana geldiği ocağı işleten firmaya karşı, 140 aile adına dava açılacağını bildirdi.


Balkız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maden faciasında hayatını kaybeden işçilerden 140'ının ailesi adına evrakların hazırlandığını, Eynez bölgesindeki ocağı işleten firmaya karşı maddi ve manevi davanın açılacağını belirtti.


Şimdiye kadar 35 dava açıldığını, geriye kalan 105 dosyanın da görevlendirmelerinin tamamlandığını dile getiren Balkız, "Manisa Barosu'na
kayıtlı görevlendirilen avukatlara baro olarak bu hafta içeresinde müvekkilleri ile görüşmelerini tamamlayarak davalarını açma talimatını verdik. Hafta sonuna kadar 140 aile adına maden ocağını işleten firmaya karşı dava açılmış olacak" diye konuştu.


"Sendika da hasım yerine kondu"


Balkız, faciada hayatını kaybeden maden işçilerinden birinin avukatları tarafından sendika aleyhine dava açıldığının hatırlatılması üzerine, sendikanın görevlerini gereği gibi yerine getirmediği, yaşam koşullarını denetlemediği için davaya dahil edildiğini, mahkemenin de durumu inceleyeceğini dile getirdi. Zeynel Balkız, "Sendikada aleyhine dava açılarak hasım yerine kondu. Ciddi denetleme yapılsaydı, haklar aransaydı tehlike önceden fark edilebilir ve önlenebilirdi. Gerekli yaşam koşulları denetlenmediği için sendika aleyhine de dava açılarak suçlanmış oldu" dedi.


Kamera kayıttaydı ve o bunu bilmiyordu


Bakın Papa ne yaptı?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS