Soma faciasında Ramazan Doğru'dan şok iddia

Soma faciasında Ramazan Doğru'dan şok iddia

Soma'daki maden faciasıyla ilgili gözaltına alınan ve tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, Soma Kömür İşletmleri A. Ş.'nin tüm sorumluluk yetkilerinin kendisine devri konusuyla ilgili belgedeki imzanın sahte olduğunu ve kendisine ait olmadığı iddia etti.

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan avukatıyla birlikte Cumhuriyet Savcısı'na ifade verdi.

Bu ifadede Can Gürkan'ın şirketin yönetim kurul başkanı olduğunu ancak kendisinin şirketin yapılan işleriyle ilgili bir sorumluluğunun bulunmadığını ileri sürerek tüm yetkinin Genel Müdür Ramazan Doğru'da olduğunu söylediği belirtildi.

Gürkan, Ticaret Sicil Dosyası içindeki yetki belgesini de delil olarak Savcılığa sundu.

Bunun üzerine Savcı, Can Gürkan'ı 'denetimli serbestlik yasası'ndan yararlanması isteğiyle mahkemeye sevketti.

Ardından da şirketin bugüne kadar soruşturmada ismi bulunmayan Genel Müdürü Ramazan Doğru hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Gözaltına alınan Ramazan Doğru da akşam saat 18.00 sıralarında Soma Adliyesi'ne getirildi.

Doğru, savcılık sorgusu sırasında patronu Can Gürkan'ın kendisiyle ilgili yetki belgesi ifadesini öğrenince tepki gösterdi.

Ardından da bu belgedeki kendisine ait olduğu ileri sürülen imzanın sahte olduğunu, şirketin yönetim kurulu toplantılarına katıldığını ancak kendisine böyle bir yetkinin verildiğinden haberdar olmadığını ileri sürdü. Bu ifadenin ardından Ramazan Doğru tutuklanma isteğiyle mahkemeye sevkedildi.

Şirket avukatını reddetti iddiası

Bu arada Ramazan Doğru'nun şirketin kendisine gönderdiği avukatı da reddettiği ve başka bir avukat tarafından savunulduğu da kaydedildi.

Bu kez de nöbetçi mahkeme kapısında denetimli serbestlik kararı bekleyen Can Gürkan için Savcı yeni bir karar verdi ve ek gözaltı kararıyla ikinci kez sorguya aldı. Gürkan Cumhuruyit Savcısı'na yeniden ifade vermeye başladı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS