Soma'da 432 çocuk babasız kaldı

Soma'da 432 çocuk babasız kaldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin ailelerinin sosyal durumlarıyla ilgili bir tablo ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, "Toplam 432 çocuğumuz babasız, yetim kalmış durumda. Bu çocukların yaş ortalaması 10" dedi.

İslam, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) Soma'daki maden faciasının ardından yapılan çalışmalara ilişkin düzenlenen basın toplantısında, AFAD şemsiyesi altında Sağlık Bakanlığı ile ilk günden itibaren ailelerle ilgili çalışmaları yapmaya başladıklarını söyledi.

Ailelerin sosyal durumlarıyla ilgili bir tablo ortaya çıkarmaya çalıştıklarını anlatan İslam, şunları kaydetti:

"Şimdiye kadar 289 ailemize ulaştık. Ulaşamadığımız aileler defin işlemleri dolayısıyla bulundukları şehrin ya da ilçenin dışına çıkan aileler ama onlarla da irtibatımız var, en kısa zamanda görüşeceğiz. Hayatını kaybeden madencilerimizin evli olanlarının sayısı 255. Bekar olanlar 46 kişi. Çocuğu olmayan madenci sayımız 84. Hayatını kaybeden ve çocuğu olan madenci sayımız 217.
Toplam 432 çocuğumuz babasız, yetim kalmış durumda. Bu çocukların yaş ortalaması 10."

Şu anda bu aileleri ayakta tutmanın, ailelerin hayatlarına devam etmelerini sağlayacak tedbirleri almanın önem taşıdığını vurgulayan İslam, "Halkımıza çok teşekkür ediyoruz, herkes son derece duyarlı. Hem fert fert son derece duyarlı hem de STK'lar, bilimsel örgütler, üniversiteler son derece
duyarlılar. Sahaya inmek, bu ailelerle ilgili çalışmalar yapmak, yardım etmek istiyorlar" diye konuştu.

Ancak bunların tek elden koordinasyonunun yapılması gerektiğini dile getiren İslam, "Aksi takdirde belki bu yaz sürecinde ailelerin rahatsız edilmeleri bile söz konusu olabilir, hiç istenmediği halde. Onun için biz müracaatları tek elden değerlendirmeyi arzu ediyoruz. İhtiyacımız olduğu müddetçe
bu STK'larımıza ulaşmayı arzu ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Soma'daki personel sayısı hakkında da bilgi veren İslam, "Sahada görevli meslek personeli sayısı 236, vakıf personeli sayısı 88. Bunların içerisinde psikiyatristler, psikologlar, sosyal çalışmacılar, sosyologlar var. Bu arkadaşlarımızla AFAD bünyesinde oluşturduğumuz kriz merkezi sayesinde bütün bu sözü edilen çalışmaları sürdürüyoruz" dedi.

Atalay'ın açıklamaları

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Soma'daki elim kazada hayatını kaybedenlerin sayısının 301,
sağ kurtulanların sayısının 486, hastaneye sevk edilen ve tedavi gördükten sonra ayrılanların sayısının da 122 olduğunu anımsattı.

AFAD ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Soma'daki kömür madeni kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla ilgili çalışma yürütüldüğünü anlatan Atalay, şunları kaydetti:

"Şu anda iki iş yürüyor mali desteklerle ilgili. Bir, ailelerle ilgili yakın tespit yapılıyor. Her aile tekrar ziyaret ediliyor. Ailenin durumu, çocukları, çocuklarının eğitimi, eğitim seviyeleri, konutları var mı gibi detaylı bir durum tespiti. Esasen bu yapıldı, aileler ziyaret edildi ama daha çok bu
gözle bir bakış oluyor. 'Öncelikle talepleriniz ne olabilir' şeklinde onların görüşleri de alınıyor. Yani kısa sürede, birkaç gün içinde bunun tamamlanmasını bekliyoruz.

İkinci çalışma, AFAD bünyesinde yardım hesapları açıldı. Buralara vatandaşlarımız iki şekilde yardım yapabiliyor. Bir, bu hesaplara nakdi yardım gönderiyor. İki, SMS göndermek kaydıyla yine bu hesaplar bünyesinde yardıma katılabiliyor."

"Kuruşu kuruşuna ve sadece Soma için kullanılacak"

Bu çerçevede değişik kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, özel kuruluşlarca birçok yardım kampanyası başlatıldığına işaret eden Atalay, kampanya düzenleyen tüm kurum ve kuruluşlarla irtibat kurduklarını, onların kendi çalışmalarını yürüteceğini ancak bütün yardımların devir teslimle AFAD'da toplanacağını kaydetti.

Atalay, "Kimi firmalar bizi arayarak, 'Şehitlerin yakınları, ailesi için konut yaptırmak istiyoruz' veya 'Çocuklarının okul masraflarını eğitim hayatları boyunca karşılamak istiyoruz' gibi talepte bulunanların da kaydını alıyoruz. Kendileriyle en etkili şekilde görüşmeler yapılıyor. Onlar da bu
kampanyada toplanmış olacak" dedi.

"Konut olabilir, çocuklarının eğitimi olabilir"

Bir yandan ihtiyaçların tespit edildiğini anlatan Atalay, toplanan yardımların son kuruşuna kadar Soma'daki şehit ailelerinin ihtiyaçları için kullanılacağını vurguladı.

Bunların ilan da edileceğini dile getiren Atalay, "Daha sonra nasıl en etkili, kalıcı şekilde değerlendirileceğinin kararı verilecek. Bu konut olabilir, çocuklarının eğitimi olabilir, gelecek için çocukları adına hesap açma olabilir. Pek çok alternatif ama bunun değerlendirilmesi ciddi çalışmayla olacak. Talepleri zaten bunun için topluyoruz. Bu hesaplarda toplanan para kuruşu kuruşuna ve sadece Soma için kullanılacak" dedi.

Ayrıca bundan sonra ailelere psikolojik destek, hayatlarına ortak olma gibi uzmanların yürüteceği çalışmalar bulunduğunu ifade eden Atalay, bunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının koordine edeceğini bildirdi.

İyi niyetle kimi gönüllü kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, uzmanlar ve bireylerin 'Nasıl katkı verebilirim' şeklinde bir çaba içinde olduğuna işaret eden Atalay, "Onlara çağrımız, mutlaka Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla irtibat kursunlar, oraya başvursunlar, o mekanizmanın içinde yer alsınlar. Böylece hem imkanlar birleştirilecek hem daha verimli kullanılacak hem de
dağınıklığa meydan verilmemiş olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Soma'daki aileler için ciddi bir miktar toplanacağına inandığını ifade eden Atalay, "Milletimizin duyarlılığı, yardımları var. Diğer kurumların çalışmaları var. Umuyoruz burada ciddi bir miktar olacak. Tabii geride kalanların kayıplarını, babalarını, eşlerini, çocuklarını geri getiremeyiz ama en azından şehitlerimizin emaneti çocuklarının, ailelerinin hayatlarını daha iyi sürdürmeleri yönünde katkı sağlamanın çabası içindeyiz" diye konuştu.

Atalay, Soma'daki olayda, kendisine bağlı çalışan AFAD tarafından kurumlar arasında başarılı bir koordinasyon sağlandığına da işaret etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS