Somalı madencilerin maaş eylemi

Somalı madencilerin maaş eylemi
AA (ARŞİV)

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından üç ocağı da kapalı olan şirketin yaklaşık 6 bin çalışanı, bekledikleri maaşlarını hesaplarında göremeyince eylem kararı aldı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'nin yetkilileri ise maaşların cuma günü hesaplara yatacağını açıkladı.

Geçen 13 Mayıs'ta Soma Kömür İşletmeleri'nde meydana gelen yangında, 301 madenci hayatını kaybetti.


Facianın ardından başlatılan adli soruşturmada ise, aralarında şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8 kişi de tutuklandı.


Bunun yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişlerinin de, yaptığı incelemeler sonrasında şirkete ait Işıklar ile Ata Bacası maden ocakları, iş sağlığı ve iş güvenliğine uygun bulunmayarak kapatıldı.


Beklenen maaşlar hesaba yatmadı


Facianın ardından 15 Mayıs'ta, Nisan ayı maaşlarını alan işçilerin hesaplarına bir daha para yatırılmadı.


Hem kazanın yaşandığı ocakta hem de diğer iki maden ocağında çalışan işçilere, bugüne kadar gerek şirket yetkililerinden gerekse de ilçeyi ziyaret eden siyasilerden maaşların zamanında ve tam olarak yatacağı güvencesi verildi.


Dün (pazartesi) maaşlarının yatacağı umuduyla banka hesaplarını kontrol eden işçiler, bunun gerçekleşmediğini görünce yaşananlara tepki gösterdi. Bunun üzerine protesto kararı alan işçiler, kaymakamlık binası önünde oturma eylemi başlattı.


Şirket yetkilisi, 20 Haziran'a kadar yasal yetkimiz var


Bu arada Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin yetkilisi ise, maaş ödeme çalışmalarının halen devam ettiğini, şirketin hesaplarına mahkemece konulan tedbir kararlarının bu ödemeyi geciktirdiğini ancak kısa sürede maaşlarla ilgili resmi açıklama yapacaklarını söyledi.


Aynı yetkili, tam mesaiye göre yatırmayı planladıkları maaşların ödenmesi için yasal olarak son günün 20 Haziran olduğunu, bu süreye kadar da sorunu halledebileceklerini dile getirdi.ulaşamadıklarını ve kaybolduğunu bildirdi.


Polis memurunun meslektaşları, trafik kazasında bir çocuğun hayatını kaybettiğini ve kimliğinin belirlenemediğini söyleyerek, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna götürdü. Polis memuru baba, morga gittiğinde oğlunun cansız bedeniyle karşılaşınca şok geçirdi.


Samet Gülseven’in cenazesi, yapılan otopsinin ardından babasının memleketi Yozgat’ın Şefaatli İlçesi Sarıkent köyüne gönderildi.


Cuma günü yatacak


Manisa'nın Soma İlçesi'nde, 301 işçinin hayatını kaybettiği maden ocağının işletmecisi olan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'nin yetkililerinden maaşla ilgili açıklama geldi. Gün boyu süren protestolardan sonra şirket yetkilisi yaptığı açıklamada, işçilerin bodrolarının hazır olduğunu, cuma günü de maaşların şirkette çalışan yaklaşık 6 bin işçinin hesabına yatırılacağını söyledi. Aynı yetkili madendeki işçilerin ödemelerinin 30 günlük tam mesai üzerinden yapılacağını, işçilerin çalışmadığı günler içinde ücretli izinli olarak gösterildiğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS