Soma'yı Meclis araştıracak

Soma'yı Meclis araştıracak

Soma için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması Genel Kurul'da kabul edildi. Görüşmelere milletvekillerinin fazla ilgi göstermediği ve koltukların büyük kısmının boş kaldığı gözlendi.

TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin verdiği önergeler kabul edilerek, Soma'daki maden faciasına ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Genel Kurul'daki görüşmelerde söz alan AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, iddiaların araştırılacağını ve yaşamını yitiren madencilerin yakınlarına gerekli yardımların yapılacağını söyledi.

Zonguldak'ın Kozlu ilçesindeki maden kazasından sonra 2010 yılında da Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğunu anımsatan Yurttaş, "Demek ki sadece komisyon kurmakla olmuyor. İş ahlakı olması gerekiyor" dedi.

MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral kazadan bu yana yapılan çalışmalar sonucunda, felaketin kaynağında ciddi ihmal ve kusurların yattığı izleniminin kuvvetlendiğini belirterek, "Bu durum, olayın vehametini artırır" dedi.

Kamuda denetim fonksiyonunun ciddi ölçüde zafiyete uğratıldığını savunan Oral, Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Hesap Uzmanları Kurulu'nun lağvedilmesini ve Sayıştay raporlarını örnek gösterdi.

MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut ise insan merkezli değil, kazanç merkezli bakışın hakim anlayış olduğunu belirterek, "Soma hırsın, ihtirasın, açgözlülüğün simgesi haline geldi" diye konuştu.

Soma faciasıyla ilgili konuşmaların tamamlanmasının ardından Başkanvekili Sadık Yakut, araştırma komisyonu kurulmasını oylamaya sundu. Tüm siyasi parti grupları Meclis araştırması açılmasına kabul oyu verdi.

Komisyon, 17 üyeden oluşacak ve çalışma süresi komisyon başkanı, başkanvekili ve sözcü seçiminden itibaren 3 ay olacak. Komisyon gerektiğinde Ankara dışında da çalışacak.

Başkanvekili Yakut, oylamanın ardından birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Gensoru görüşmesi yarın

Bu arada CHP ve HDP'nin Soma'da meydana gelen maden faciasıyla ilgili verdiği gensoru önergeleri yarın TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YIldız, HDP'nin ise aynı konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında verdiği 4 gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmeleri yarın yapılacak.

Genel Kurul'da, önerge sahipleri adına 1 milletvekili, gruplar ve hükümet adına konuşmalar yapıldıktan sonra gensorunun gündemi alınıp alınmaması oya sunulacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS