Son 1 ayda PKK saldırıları ile hava operasyonlarında öldürülenlerin sayısını açıkladı

Son 1 ayda PKK saldırıları ile hava operasyonlarında öldürülenlerin sayısını açıkladı

Son bir ay içinde meydana gelen PKK saldırılarında 24 güvenlik görevlisi ile 11 vatandaş öldürüldü, saldırılarda 102 kişi ise yaralandı. TSK'nın PKK'nın Irak'ın kuzeyinde bulunan kamplarına yönelik düzenlediği saldırılarda ise 390 PKK'lının öldürüldüğü; 150'si ağır olmak üzere 400 kişinin de yaralandığı belirtildi. Hava saldırılarında örgütün bazı yönetici kadrolarının da öldürüldüğü açıklandı.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberinde, son 1 ay içinde Suruç saldırısının ardından başlayan PKK saldırıları ile TSK'nın Irak'ın kuzeyine düzenlediği hava saldırılarında ölenlerin sayısına yer verildi.


Habere göre, son 33 gündür PKK tarafından düzenlenen saldırılarda asker polis ve korucuların da aralarında bulunduğu, 24 güvenlik görevlisi ile 11 sivil öldürüldü. Saldırılarda 102 kişi yaralandı. Yaşanan silahlı çatışmalarda ise, 12 PKK'lı öldürüldü; 2 kişi de yaralı olarak yakalandı.


AA'nın haberinde, TSK'nın PKK'nın Irak'ın kuzeyinde bulunan kamplarına yönelik düzenlediği hava saldırılarında öldürülen örgüt mensuplarının sayıları da verildi. 1 Ağustos'ta PKK'nın Kandil bölgesindeki kampları hedef alan hava saldırısında örgüte "büyük zarar verildiği" ileri sürülen haberde, şu ana kadar 390 PKK'lının öldürüldüğü; 150'si ağır 400 örgüt üyesinin ise yaralandığı bilgisine yer verildi.

Haberde ayrıca Zergele Köyü'ne ilişkin de iddialar yer aldı. TSK'nın Zergele'yi hedef alan ve 10 kişinin öldüğü belirtilen hava saldırısının ardından, buranın sivillerin yaşadığı bir yerleşim olduğunu gösteren görüntüler ortaya çıkmış ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden de bunu teyit eden açıklamalar gelmişti. Genelkurmay Başkanlığı ise açıklama yaparak Zergele'nin önce "PKK'nın eğitim kampı" olduğunu ileri sürmüş, ardından da "PKK'lıların barınma yeri olarak kullandığı bir kamp" olduğunu ileri sürmüştü. Anadolu Ajansı'nın haberinde ise, Zergele Köyü'nün "PKK kampı" olduğu iddiası yinelendi ve buraya yönelik hava saldırısında "20'nin üzerinde PKK'lının öldürüldüğü" bilgisi paylaşıldı.


Haberde PKK'nın yönetici kadrolarının da düzenlenen saldırılarda öldürüldüğü belirtildi. Buna göre, 1 Ağustos'taki saldırılarda örgütün kadın grubu sorumlusu Gülten kod adlı PKK'lı ile örgütün Şehit Dilan Taburu adını verdiği birliğinin komutanı Şerevan Fatulan kod adlı kişi ve 4 büyük grup lideri öldürüldü.


Haberde 24 Temmuz'dan bu yana sürdürülen IŞİD, DHKP-C ve PKK'ya yönelik polis operasyonlarında 1600 kişinin gözaltına alındığı ve 340 kişinin ise tutuklandığı ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS