Suriyeli LGBTİ bireyler İstanbul'da kendi topluluklarını kurdu

Suriyeli LGBTİ bireyler İstanbul'da kendi topluluklarını kurdu

Irak ve Suriye’deki IŞİD teröründen kaçan yüzlerce LGBTİ birey, İstanbul’da kendi topluluklarını kurdu.

Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından Türkiye’ye kaçan mülteciler arasında olan LGBTİ bireyler, İstanbul’da kendi topluluklarını oluşturdu. The Independent gazetesinin haberine göre, Arap LGBTİ’sinin üyeleri başta Irak ve Suriye olmak üzere bölge ülkelerinden kaçarak İstanbul’a gelen LGBTİ bireylere yardım ediyor.


Ankara'nın göbeğine asılan afişler: ''Eşcinselleri öldürün''


Grubun kurucularından Suriye kökenli Nadir, Mart ayından bu yana her pazar İstanbul’un Asya yakasında Arap kökenli LGBTİ bireylerle çay sohbetleri gerçekleştirdiğini söyledi. Savaşın başlamasının ardından Humus kentinden kaçan Nadir, toplantılara Fas, Libya gibi ülkelerden LGBTİ bireylerin de katıldığını, sohbetlerinde mülteci haklarından İslam’da eşcinselliğe kadar birçok farklı konuda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.


'LGBTİ Onur Yürüyüşü' açıklaması yapanlara taşlı saldırı


Grup üyelerinden Suphi, Suriye’de LGBTİ bireylere yönelik baskı ve şiddet olaylarının, iç savaşın patlak vermesinden çok önce başladığını kaydetti. “Şam rejimi yıllardır peşimizdeydi” diye konuşan Suphi, Suriye polisinin LGBTİ bireylerin ev partilerine düzenledikleri baskınlarla ünlü olduğunu vurguladı.


Gazeteye konuşan Suriyeli LGBTİ bireyler, İstanbul’un Arap kökenli LGBTİ bireyler için, kendi ülkelerine nazaran "cennet" sayıldığını, ancak yine de ABD, Kanada, Almanya gibi Batılı ülkelere sığınmacı olarak gitmeye çalıştıklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS