Süryaniler 1915'in 100. yıl dönümünde açlık grevi yapacak

Süryaniler 1915'in 100. yıl dönümünde açlık grevi yapacak

Süryaniler 1915'in 100. yıl dönümünde açlık grevi yapacak

Süryaniler Türkiye'de ilk defa açlık grevi yapacak. Midyat'ta 20 Nisan'da başlayacak olan açlık grevi, 1915 olaylarının 100'üncü yıl dönümü nedeniyle 100 saat sürecek. Greve ilişkin açıklamalarda bulunan Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, Türkiye'nin geçmişi ile yüzleşmesini istediklerini belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1915 olaylarında soykırıma uğradıklarını kaydeden Süryaniler, bunu protesto etmek amacıyla çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleyecek. Eylemlerine açlık greviyle başlayacak olan Süryaniler, Türkiye'de ilk defa böyle bir eylem gerçekleştirilecek. 1915'in 100'üncü yıl dönümü olması nedeniyle 20 Nisan'da Mardin'in Midyat ilçesinde başlayacak olan açlık grevi 100 saat sürecek ve 24 Nisan'da sona erecek. Bunun yanı sıra Haziran'da ise "Büyük yürüyüş" adı verilen kitlesel bir yürüyüş düzenlenecek. Eylemler için Süryani derneklerinden oluşan bir tertip komitesi de kurulurken, komite köy köy dolaşarak, çalışmalarını sürdürüyor.

Konuya ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, soykırım iddialarının yıl dönümü nedeniyle 100 saatlik açlık grevi yapacaklarını belirterek, şu anda bu coğrafyada yaşayan Süryaniler olarak bu eylemi organize ettiklerini vurguladı. Eylemin Süryanilerin ve Türkiye'nin tarihinde bir ilk olduğuna dikkat çeken Aktaş, Türkiye'nin geçmişi ile yüzleşip, soykırımı tanımasını istediklerini aktardı.

"Haziran'da Büyük Yürüyüş düzenleyeceğiz"

Eylem hazırlıkları çerçevesinde dün itibariyle bütün Süryani köylerinde toplantılar düzenleyerek, bilgilendirmeler yaptıklarını ve Süryani halkını eyleme davet ettiklerini dile getiren Aktaş, açlık grevine bütün köylerden katılım beklediklerini söyledi. Aktaş, eylem ve etkinliklerinin açlık grevi ile sınırlı olmayacağına da işaret ederek, "Haziran'da 1915 olaylarında büyük bir direniş gösteren bir köyümüz var. Midyat merkezden oraya büyük yürüyüş düzenleyeceğiz. Bu yürüyüşümüze de yurt içi ve dışından büyük katılım olmasını bekliyoruz" dedi.

"3 ilde etkinliklerimiz olacak"

Midyat'ta yaşayan Simon Poli ise Asuri-Süryani kuruluşlarından oluşan bir "Seyfo" yani "soykırım" komitesi kurduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"1915'te Süryanilere yapılan soykırım üzerinden 100 yıl geçti. Bu nedenle bu yıl içerisinde komite olarak etkinlikler yapacağız. Diyarbakır Şırnak ve Hakkari üçgeninde değişik etkinliklerimiz olacak. Amacımız, Türkiye'nin soykırımı tanımasıdır. Geçen her yıl için bir saat oruç tutacağız. Seyfo inkarına son verilmesini ve kabullenilmesini istiyoruz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'a gitti

CHP'de listeye giremeyen vekil isyan etti