Taksim'deki protestoda kafasına binadan kopan tahta düştü

Taksim'deki protestoda kafasına binadan kopan tahta düştü

Taksim İstiklal Caddesi'nde kadına karşı şiddeti protesto eden bir kadın eylemcinin kafasına şiddetli rüzgar nedeniyle savrulan tahta parçası düştü. Yaralanan kadın eylemci hastaneye kaldırıldı.

Halkevci Kadınlar, "Eşitiz, Biz Varız" sloganıyla Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması düzenledi. Basın açıklaması öncesi grubun meydana yürüdüğü esnada Yeşim Özdemir isimli kadının başına yüksekten bir kalas düştü.

Grubun gerisinde kalan Özdemir'in kafasını tuttuğunu gören arkadaşları, Özdemir'i hastaneye götürdü. Kalasın düşmesine neyin yol açtığı bilinmiyor.

"Eşitiz, biz varız! Kadın düşmanı saltanatınızı yıkacağız" yazılı pankart açıp, "Eşitiz, biz varız, isyandayız", "Yaşasın kadın dayanışması" şeklinde sloganlar atan yaklaşık 50 Halkevci Kadın basın açıklaması düzenledi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Hande Yanar, taciz, tecavüz, şiddet ve gerici saldırılarla kadınların hayatlarının kuşatıldığını belirterek, "Yıllarca kadın mücadelesiyle elde edilen kazanımlara göz diken AKP, toplumsal yaşamı kadınların bedenlerini ve emeklerini denetim altına alarak dönüştürmeyi hedefliyor. AKP doğrudan kendisinin yönettiği sözde kadın örgütleriyle 'eşitlik yok adalet var' diyor" şeklinde konuştu.

AK Parti iktidarının sorgulamayan bir toplum yaratmak için öncelikle kadınları hedef aldığını belirten Yanar, "Onlar 'Eşit değilsiniz! Dedikçe kadınların karar hakkı elinden alınıyor. Kaç çocuk doğuracağımızdan nasıl doğum yapacağımıza, ne giyeceğimizden kimle, nerede, nasıl yaşayacağımıza kadar karıştılar. 'Doğum kontrol ihanettir', 'Kürtaj cinayettir', 'Hamile kadın sokağa çıkmaz' daha onlarca söz karşısında gün geçtikçe biriken bir öfke duyuyoruz. AKP 'Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı'nı açıkladı. Bu açıklama yasal bir basit düzenleme değil. Kadın emeği sömürüsüne dayanan kadının düzenli, güvenceli işler yerine anneliğe ve ev kadınlığına hapseden, düşük ücretli sermaye çalışanı yapan bu program köle düzenini hayata geçirmenin önemli bir adımı" diye konuştu.

Düşen kalası gösterdiler

İstiklal Caddesi'ndeki binaların birinden kopan kalas, bir kadın eylemcinin kafasına düştü.

Bir anda kanlar içerisinde yerde kalan kadın eylemciye ilk müdahaleyi arkadaşları yaptı.

Başörtüleri ve mendillerle kanı durdurmaya çalışan kadınlar bir türlü başarılı olamadı.

Bir taksiye bindirilen kadın eylemci, hastaneye kaldırıldı.

Basın açıklamasının ardından eylem öncesi yaşanan olaya ilişkin olay yerinde inceleme yapacaklarını ifade eden kadınlar, Yeşim Özdemir'in kafasına düştüğünü belirttikleri kalası da kameralara gösterdiler.

İstanbul'da deniz karayla buluştu

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS