Tarihi bina 22 yıldır kaderine direniyor

Tarihi bina 22 yıldır kaderine direniyor

Osmanlı döneminde at arabası atölyesi olarak işletilen, Kurtuluş Savaşı yıllarında ise cepheye mermi yapımı imalathanesi olarak kullanılan çelik konstrüksiyon ile yapılmış 2 katlı tarihi bina, son 22 yıldır kaderine terk edilmiş şekilde ayakta kalmak için direniyor. Vatandaşlar, tarihi binanın aslına uygun olarak restore edilerek yeniden tarihi eser olarak kazandırılmasını istiyorlar.

Ankara'nın Ulus semtinde, bir zamanlar Türk basının kalbinin attığı Rüzgarlı Sokağı'nın hemen yanı başında Birinci Meclis'in 100 metre arkasında yer alan asırlık tarihi bina kaderine terk edilmiş durumda bekliyor.


Tarihi binanın ayakta kalabilmek için hayata direnç gösterdiğini belirten Mehmet Cinkol, (48) "Atıl durumda hayata direnen tarihi binanın hikayesini bölgede ticaretle uğraşanlar anlatıyor. Karşısında 1. TBMM var. Hemen arkasında Roma Dönemine ait Roma Hamamı bulunuyor. Bu binanın en önemli özelliği ise 150 yıl önce demir yerine çelik konsiltasyon ile yapılmış olması. Yoksa bu bina çoktan çökerdi. Çocukluğumdan beri bu bölgedeyim ve halen tarihi binanın yan tarafında market işletiyorum. Mahallenin ileri gelenlerinden öğrendiğim bilgilere göre, Osmanlı döneminde at arabası imalathanesi olarak, Kurtuluş Savaşı yıllarında ise mermi yapımında kullanılmış" dedi.


Tarihi binayı daha sonra çeşitli ticari işletmelerin kullanmış olduğunun belirtildiğini ifade eden Mehmet Cinkol, 22 yıldır da atıl durumda kaderine terk edilmiş şekilde hayata direnç gösterdiğini söyledi. Cinkol, "Bu binanın sahipleri veya kim ilgileniyorsa, dileğimiz bu atıl durumdaki tarihi binanın aslına uygun olarak restore edilip, sokağımıza ve mahallemize atıl değil, tarihi eser olarak tekrar kazandırılmasını istiyoruz" dedi.


Daha az uykuyla idare edebilir miyiz?


Diş macunu deyip geçmeyin!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS