Tutuklanan eski polis müdürlerinin avukatlarından açıklama

Tutuklanan eski polis müdürlerinin avukatlarından açıklama

22 Temmuz soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Ömer Köse, Erol Demirhan ve Kazım Aksoy, "14 Aralık" soruşturması kapsamında da tutuklanırken avukatları adliye önünde açıklama yaptı.

14 Aralık operasyonu kapsamında tutuklanan polis müdürlerinin avukatları, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde karar sonrası açıklamalarda bulundu.

Müvekkillerinin 14 Aralık operasyonu kapsamında tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'nden getirilerek sorgulandıklarını hatırlatarak konuşmasına başlayan avukat Kemal Şimşek, "Müvekkillerin savcılık sorgulamalarının ardından iki suçtan dolayı tutuklamaya sevk edildiler. 'Nitelikli iftira suçu' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından dolayı. Şu saat itibariyle açıklanan karar uyarınca: müvekkiller, Yurt Atagün, Ömer Köse ve Kazım Aksoy'un üzerlerine atılı iftira suçlarından tutuklanmalarına yer olmadığına, tümüyle ilgili olarak da, silahlı terör örgütüne üye olmaktan tutuklanmalarına karar verilmişti" diye konuştu.

5 eski polise tutuklama

"Müvekkillerin tutuklanacağına yönelik bir işaretti"

Şimşek, "Karar dünkü tavırlara bakıldığında malumun ilanı mahiyetindeydi. Savcılık sorgusundan çıktığımız andan itibaren sorguyu alan savcıdan, dosyanın esas savcısına ifade ulaşırılmadan, görevli memur tarafından, tamamının tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildikleri bilgisi verildi. Bu bizim için işaret fişeği oldu. Müvekkillerin tutuklanacağına yönelik bir işaretti" iddiasında bulundu.

"Mantığa aykırı gerekçelerle tutuklanmalarına karar verildi"

Silahlı terör örgütü iddiasıyla tutuklanmalarına rağmen, görevleri sırasında imzaladıkları birkaç evrakın delil olarak sunulduğunu ileri süren Şimşek, "Görevlerinden dolayı imzalamaları gerekn adli evraklar kendilerine delil olarak gösterildi. Örgütün adını soruyorsunuz. Örgütün adı yok. Silah bunun neresinde diye soruyorsunuz. O yok. Hiyerarşi neresinde, o yok. Yıllarca terör soruşturmaları yapmış müvekkiller,  kendileri için açıklanan kararı gülerek karşıladılar. Tutuklama gerekçesine baktığımızda: Kaçma şüphesi, delilleri karartma şüphesi, tanıklar ve dosyadaki şahısları etkileme şüphesi. Tamamen mantığa aykırı gerekçelerle tutuklanmalarına karar verildi" şeklinde konuştu.

Tutuklu polis müdürlerinin diğer avukatları Mehmet Sami Selçuk da ve Murat Erdoğan da açıklamalarda bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS