Uğur Kurt hayatını kaybetti

Uğur Kurt hayatını kaybetti

Okmeydanı'nda yaralanarak hastaneye kaldırılan Uğur Kurt, hayatını kaybetti. Saat 22.50 sıralarında Uğur Kurt'un ölüm haberini alan yakınları hastane önünde gözyaşlarına boğuldu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Okmeydanı Hastahanesinde tedavi gören Uğur Kurt maalesef kurtarılamadı, vefat etti.Allah'tan rahmet,ailesine başsağlığı diliyorum" açıklamasında bulundu.

Okmeydanı'nda, 9 ay komada kaldıktan sonra geçtiğimiz mart ayında hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan'ın başından vurulduğu noktada her perşembe günü anma yapılıyordu. Bugün de 10-15 kadar liseli genç tarafından yapılan anmaya polis gaz bombasıyla müdahale etti. Gaz bombaları atılması üzerine gençler ara sokaklara dağılırken polis de akrep tabir edilen zırhlı araçla takip etti. Bu esnada bir ara sokaktan atılan molotof kokteylinin isabet ettiği polis aracının alev alması üzerine polisler araçtan inerek ateş açtı.

Olaylar Okmeydanı Cemevi yakınında meydana geldi ve o esnada cemevinde de bir cenaze vardı. Törene katılan kalabalıktan "Bir kişi vuruldu" sesleri yükseldi. Bu sırada başından yaralanan bir kişinin kanlar içinde cemevi avlusunda kanlar içinde yattığı görüldü. Yaralı kişi ambulansla hastaneye götürüldü. 

Hayatını kaybetti

Okmeydanı'ndaki olaylar sırasında yaralanan Uğur Kurt, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yaralandıktan sonra Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan ve durumu ağır olan Kurt, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Uğur Kurt'un hayatını kaybettiğini öğrenen aile yakınları, hastane bahçesinde sinir krizi geçirdi.

Bu arada, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Okmeydanı Hastanesi'nde tedavi gören Uğur Kurt maalesef kurtarılamadı, vefat etti. Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum"
ifadelerini kullandı.

Kurşun boğazına isabet etti
Okmeydanı'nda çıkan olaylar sırasında  yaralanan kişinin hastaneye gelen yakınları, doktorların yaralanmaya boğaza isabet eden kurşunun yol açtığını söyledi. Ağır yaralı olarak hastaneye getirilen 30 yaşındaki Uğur Kurt'un Beyoğlu Belediyesi'ne hizmet veren bir taşeron firmada çalıştığı öğrenildi.

Kurşun polis silahından çıktı iddiası
Kurt'un dayısı olduğunu söyleyen bir kişi, olaylar sırasında cemevinde cenaze töreni olduğunu, bu sırada göstericilerle polis arasında olayların yaşandığını, yeğenine isabet eden kurşunun da polislerin silahından  çıktığını  ileri sürdü.

Oğuz Kaan Salıcı ve Ferhat Tunç bilgi aldı
 
Öte yandan CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve sanatçı Ferhat Tunç, Uğut Kurt'un tedavisinin sürdüğü Okmeydanı Hastanesi'ne gelerek sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı. Kurt'un "metal kurşun" ile vurulduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Salıcı, hayati tehlikesinin de sürdüğünü belirtti.

Kurt'un tedavisinin sürdüğü Okmeydanı Hastanesi'ne gelen sanatçı Ferhat Tunç da doktorların kurşunun "gerçek kurşun" olduğunu söylediğini ifade ederek, şunları söyledi: "Doktorun deyimiyle, bir şey söylemek mümkün değil. Kurşun boydan aşağı Uğur kardeşimizin felcine yol açmış. Damarlar çok yoğun bir hasar görmüş. Ne yazık ki hayati tehlikenin devam ettiğini söyledi doktor. Gerçek kurşun olduğunu söyledi doktor. Gerçek olması nedeniyle de yarattığı hasarın çok büyük olduğunu ifade etti. Uğur'un yaşam ünitesine bağlı olarak zoraki yaşatıldığını ifade etti. Umutsuz bir durum söz konusu. Gerçek kurşunun kullanılmasının kabul edilecek bir yanı yok. Ailesi perişan durumda. Annesi babası Sivas'tan yola çıkmış. Eşi burada, 2 yaşında bir çocuğu var. Amcaları burada. Umutlu bir haber bekliyorlardı, ama ne yazık ki umutlu bir şey söylemek mümkün değil. Bir yakınlarının cenaze töreninde bulunuyormuş, dolayısıyla eyleme giden bir arkadaşımız değil."

CHP'li vekillerden ziyaret

CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Aykut Erdoğdu ve Hüseyin Aygün, Okmeydanı'nda çıkan olaylarda yaralanan Uğur Kurt'un vurulduğu yere gelerek basın açıklaması yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, oyuna gelmeyeceklerini ifade ederek, sağduyu çağrısı yaptı.

Polis müdahalesi devam ediyor
Okmeydanı ve çevresinde çıkan olaylar sonrası polis ekipleri bir süre Cemal Kamacı Spor Kompleksi'nin önüne kadar çekildi. Ancak eylemciler buraya gelince, polis gaz bombası ve TOMA'dan sıkılan tazyikli suyla gruplara müdahale etti. Müdahale sonrası eylemciler ara sokaklara kaçtı. Polisin kovaladığı grup ara sokaklara girerek izlerini kaybettirmeye çalıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS