Uğur Kurt'un cenazesi Sivas'a gönderildi

Uğur Kurt'un cenazesi Sivas'a gönderildi

Okmeydanı Cemevi'nde Uğur Kurt'un vurulup düştüğü nokta banklarla çevrildi, üzerine beyaz örtü örtüldü. İnceleme yapması için savcının gelmesi beklendi. Savcı olaydan yaklaşık 27 saat sonra gelerek tutanak hazırladı. Kurt'un cenazesi Okmeydanı Cemevi'ndeki törenden sonra memleketi Sivas'a gönderildi.

Uğur Kurt'un vurulduğu  Okmeydanı Cemevi'ne bir gün sonra savcı geldi. Cemevi içinde ve çevresinde toplanan vatandaşlar savcıyı protesto etti. Bu sırada savcının korumalarından biri vatandaşlarla tartışmaya girdi. Korumaya tepki artınca sanatçı Ferhat Tunç'un da aralarında bulunduğu bir grup, korumayı bölgede bulunan bir televizyonun canlı yayın aracına bindirip olay yerinden uzaklaştırdı.
Aygün eşlik etti

Olay yeri inceleme ekipleriyle birlikte Uğur Kurt'un vurulduğu avluya gelen savcıya, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün eşlik etti. Aygün, savcıya yönelik tepkileri engelledi. Kısa bir süre olay yerinde incelemede bulunan savcı, zabıt tutması gerektiğini bunun için uygun ortam sağlanmasını istedi. Bunun üzerine Aygün ve beraberindekiler savcıyı cemevi yönetim katına aldı.

Bir süre cemevi yönetim katında kalan Uğur Kurt'un ölümünü soruşturan Cumhuriyet Savcısı incelemesini tamamlayarak cemevinden ayrıldı.

Cenaze Sivas'a gönderildi

Bu arada Okmeydanı'nda yaşanan olaylar sırasında, silahla başından vurularak yaşamını yitiren Uğur Kurt için Okmeydanı Cemevinde tören düzenlendi.

Cemevinde bekleyen Uğur Kurt'un kardeşi Narin Kurt, annesi Gülnaz Kurt ve babası Kemal Kurt, sabah saatlerinden itibaren gelen yakınlarının ve mahallelilerin taziyelerini kabul etti. Saat 17.30'da başlayan cenaze töreninde, Alevi Dedesi Binali Doğan, katılımcılara dua ettirdi.

Uğur Kurt'un, üzerinde karanfiller ve Fenerbahçe forması olan tabutu, cemevinde helallik alınmasından sonra omuzlara alınarak cenaze aracına konuldu.

Kurt'un cenazesi, konvoyla Okmeydanı'nda bulunan evinin önüne getirilerek burada da helallik alındı.

Gün boyunca ve cenaze töreni sırasında Uğur Kurt'un eşi, annesi ve bazı yakınlarının fenalık geçirdiği görüldü.

Kurt'un cenazesini taşıyan aracın bulunduğu konvoy, Piyalepaşa Caddesi üzerinden geçerek, Şark Kahvesi civarında bulunan otobüse konuldu. Cenaze, Sivas'ın Hafik ilçesine bağlı Üzeyir köyüne gönderildi.

Cenaze törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP milletvekilleri Kamer Genç, Hüseyin Aygün, Kadir Gökmen Öğüt'ün yanı sıra Kurt'un yakınları, akrabaları ve arkadaşları katıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS