Üniversitede 'pararlel yapı' gerginliği sürüyor

Üniversitede 'pararlel yapı' gerginliği sürüyor

Ak Parti'li vekil ve Dicle Üniversitesi arasındaki gerginlik bitmiyor. AKP'li Cuma İçten'in iddialarına yanıt Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün,'den geldi. Eyigün, "Rektörün inancından dolayı başını örtmesini, AK Parti'nin artı hanesine yazmak yerine, iftira atarak karalamak gizli bir AK parti düşmanlığı" dedi. DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç da, darbe girişimi niteledikleri hiçbir oluşum ve yapılanmaya destek vermelerinin mümkün olmadığını bildirdi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve üniversite yönetimini 'parelel yapı' olmakla suçlaması üzerine sosyal medyada tartışma başladı. AK Partili İçten'in, 'Korsan Genel Sekreter' olarak suçladığı Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, İçten'i kast ederek, "Rektörün inancından dolayı başını örtmesini, AK Parti'nin artı hanesine yazmak yerine, iftira atarak karalamak gizli bir AK parti düşmanlığı" dedi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ve Dicle Üniversitesi yönetiminin tartışması sosyal medya üzerinden devam ediyor. Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'ın türban takmasından sonra dün düzenlediği basın toplantısında üniversite yönetimini 'parelel yapı' ve yolsuzluk yapmakla suçlayan Milletvekili İçten'in, 'Korsan Genel sekreter' olarak suçladığı Üniversitenin Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, twitter hesabından Milletvekili İçten ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Güneş balcıkla sıvanmaz, gözünü kapatarak kimseye gündüzü gece yapamazsın" diyen Prof. Dr. Eyigün, şunları yazdı:

"An itibariyle Başbakanımız konuşuyor: 'Eşek ölür, kalır semeri insan ölür kalır eseri.' Kalıcı eseri olmayanların vah haline. Kişisel çıkarlarına dokunanların, şahsımı hedef alması, beni şaşırtmadı. Külhanbeyi ağzıyla yapılanlar tamamen iftira. Yakışmıyor. Alnım açık, başım diktir. Kendisini yetkili görenler, hangi kamu kuruluşundan hangi ihaleleri istediklerini de açıklasınlar? İhale istekleri geri çevrilince makamını, kişisel çıkarlarına alet edenler, hangi kamu kuruluşunda yakın akrabalarını haksız yer işe sokmak için talepte bulunduklarını da, tamamen kişisel çıkarı zedelendiği için, karalama yapanlar, neden bu kadar bağırıyor, neyi gizlemeye çalışıyor. Bunu da açıklasınlar? Bediüzzaman der ki; 'Yaşasın zalimler için cehennem.' Ben de derim; 'Kişisel menfaati uğruna iftira atanlar için de bin yaşasın cehennem.' Hem yürekli hem de cesurum. Ama keşke namuslular da cesur olsalar."

'Silah kaçakçılığı yaptı mı yapmadı mı?'

Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, isim vermeden Milletvekili Cuma İçten'i kast ederek, açıklamalarına şöyle devam etti:
"Bugün yetkili gözükenler, geçmişte silah kaçakçılığı yaptı mı yapmadı mı? Bunun araştırılması gerekir. Tüm Türkiye'nin sempatisini kazanan ve özgürlükler adına gelinen noktayı gösteren Rektörümüzün başörtüsünü takmasından hemen sonra apar topar aceleyle eline tutuşturulan iftiraları paylaşmanın nedeni nedir? Baş örtüsü düşmanlığı mı? Özgürlük düşmanlığı m? sormak lazım. Rektörün inancından dolayı başını örtmesini, AK Partinin artı hanesine yazmak yerine, iftira atarak karalamak gizli bir AK parti düşmanlığı. Başörtülüleri, başörtüsünü  değersizleştirmeye  alışan vekilin arkasında kimler var, başörtüsüne özgürlük kazandıran başbakan araştıracaktır."

Ak Parti'li Akın: Açıklamalar partimizin kurul kararı değil

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in Dicle Üniversitesi ile ilgili suçlamalarına üniversitenin öğretim üyesi olan Ak Parti MKYK üyesi Prof. Dr. Mehmet Akın da, sosyal medyadan yanıt verdi.

Prof. Dr. Akın, "Bugün Diyarbakır Milletvekili olarak yapılan 64 maddelik açıklamanın, Dicle Üniversitesi'nin bir mensubu olarak mesnetsiz ve delilsiz olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca Ak Parti MKYK üyesi olarak belirtmek isterim ki, açıklamalar partimizin herhangi bir kurul kararı olmadığını, bilakis şahsi düşüncesi olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyorum" dedi.

İçten: Haşhaşi yandaşları afişe edilecek

Tartışmalara Ak Parti MKYK üyesi Prof. Dr. Mehmet Akın'ın da katılması üzerine Milletvekili İçten, Twitter hesabından isim vermeden Akın'a yanıt verdi. Milletvekili İçten, şu iddialarda bulundu:

"Bugün 64 maddelik Dicle Üniversitesi ile ilgili açıklamalarımın birçoğu belgelere dayanmaktadır. Sorular ve iddialara cevap aldıktan sonra bu belge ve bilgilerden suç teşkil edenleri Cumhuriyet savcısına suç duyurusunda bulunacağım. Bakalım o zaman Ak Partili olmayı beceremeyip AKP'li olanlar, bu durum karşısında ne yapacaklar? Gönül isterdi ki bu süreçte Haşhaşilerin yanında ürkekçe yer alanlar, sayın başbakanımızın yanında mertçe gönülden Ak Partili olarak durabilselerdi. Haşhaşi kelimesini dile getirmeye cesareti olmayanlar, kendilerine Pensilvanya'yı değil, asrın lideri sayın başbakanı örnek almalıdırlar.

Ak Parti kimliği ile siyasette yer edinmeye çalışanlar şunu bilsinler ki; siyaset korkakların işi değildir. Siyaset risk alanların, tarafını net belli edenlerin, sözünün arkasında duranların işidir. Ak Parti'de siyaset yaparken aynı zamanda hocaya bir cemaate bir şeyhe bağlı olarak siyaset yapılmaz. Benim cemaatim Ak Partidir. Benim hocam, üstadım, liderim asrın lideri sayın başbakanımdır. Başkasını da tanımam. Ak Parti grubu içerisinde haşhaşi yandaşları, isim zikretmemize gerek bırakmadan afişe edilecek, usulsüzlüklere keklik gibi atlıyorlar: İlerleyen günlerde zaten Ak Parti bunlardan arınacaktır. Ak Parti eş başkanı olmaya çalışan Okyanus ötesine başbakanımız milletin emanetini teslim etmeyince gidip CHP ve MHP eş başkanı oldu maşallah."

Ayşegül Jale Saraç iddialara cevap verdi

Bu arada Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, üniversitedeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddiasına ilişkin, kendisi ve kurumunun devleti ele geçirmek için çaba sarf eden yapılanmayla alakası bulunmadığını, darbe girişimi niteledikleri hiçbir oluşum ve yapılanmaya destek vermelerinin mümkün olmadığını bildirdi.

Saraç, yaptığı yazılı açıklamada, bir milletvekili ve ona destek veren bazı kişilerin üniversitede paralel yapılanma olduğu ve bu yapıya ciddi destek verildiğini iddia ettiğini anımsattı.

İddiayı ortaya atanların ispatla mükellef olduğuna, aksi halde yasal sorumluluklara katlanması gerektiğine dikkati çeken Saraç, şunları belirtti: "Şahsım ve kurumumun devleti ele geçirmek için çaba sarf eden yapılanmayla kesinlikle herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Yönetimimizin darbe girişimi olarak nitelediği hiçbir oluşum ve yapılanmaya destek vermesi mümkün değildir Şimdiye kadar üniversitemizde hiçbir gruba yakın ya da uzak davranmayan anlayışı benimseyerek hareket ettik. Bununla ilgili veremeyeceğimiz hesap yoktur. Söz konusu vekil tarafından kamuoyunu yanlış bilgilendirecek ve kişisel menfaat ayarlı iddialar tamamen gerçek dışı olup, kurumumuzu yıpratmaya yönelik, asılsız suçlamalardan ibarettir. Mali olarak her üniversitede olduğu gibi, Dicle Üniversitesi de düzenli olarak Sayıştay ve YÖK Denetim Kurulu
tarafından denetime tabidir. İddia sahibi tarafından dile getirilen '200 milyon TL usulsüzlük iddiaları' öncelikle yönetimimize ait olmayıp, bizden önceki yönetim dönemine aittir."

Saraç, iddia sahibinin iftira atacağına elindeki delilleri cumhuriyet başsavcılığına sunması gerektiğini aktardı.

"Yasal işlemler süratle başlatılacaktır"
"Üniversitemizde gerçekleştirilen tüm personel işlemleri 2547 sayılı kanun ve diğer ilgili kanunlar çerçevesinde titizlikle yapılmakta olup, YÖK tarafından da denetlenmektedir" ifadesini kullanan Saraç, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Yönetim olarak, paralel yapılanma konusunda gerekli tüm hassasiyeti bugüne kadar titizlikle gösterdiğimiz gibi bundan sonra da aynı hassasiyeti göstermeye devam edeceğiz. Kamuoyunda dürüst ve başarılı icraatları ile takdir toplayan üniversitemizin, tamamen kişisel hırs ve ikbal uğruna karalanmaya
çalışılması, sağduyu sahibi kamuoyu vicdanını yaralamıştır. Üniversitemiz ve yönetimini zan altında bırakmayı amaçlayan bu gerçek dışı iftiraları nedeni ile ilgili şahıs hakkında, tarafımızdan yasal işlemler süratle başlatılacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS