Validebağ'da polis müdahalesi

Validebağ'da polis müdahalesi

İstanbul Üsküdar'da Validebağ Korusu’nun yanında bulunan Raufpaşa Sokak üzerindeki yeşil alana yapılmak istenen cami için günler süren protestoda yeni gelişme... Validebağ'da Belediye ekipleri, önceden mahalleli ve doğa severlerin daha sonra da Çevik Kuvvet'in kullandıkları çadırları topladı. Polis, inşaat alanına girmek için demir bariyerleri aşmak isteyen gruba ise defalarca biber gazıyla müdahale etti.

Bugün saat 11.00 sıralarında Validebağa gelen Üsküdar Belediyesi'ne ait ekipler, olayların ilk gününden beri kullanılan çadırları söktükten sonra, bir kamyona yükleyerek götürdü.

Polis müdahalesi

Bu arada Validebağ'da polis, inşaat alanına girmek için demir bariyerleri aşmak isteyen gruba biber gazıyla müdahale etti.

Öğle saatlerinde Validebağ bitişiğinde bulunan inşaat alanına gelen beton mikserlerine vatandaşlar tepki gösterdi.

Tiyatro sanatçısı Damla Özen, gazetecilerin arka sokakta bulunan bir binanın bahçesinden inşaatı görüntülemesini istedi. Fakat Özen'e polis ekipleri izin vermedi.

Damla Özen ve polisler arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Özen de, binanın farklı bir yerinden içeri girip gazetecilerin görüntü almasını sağladı.

Beton mikserleri inşaat alanından çıkarken, vatandaşlar polis bariyerlerini tekmeleyerek tepki gösterdi. Bu sırada, bir grup kadın, bariyerleri aşıp inşaat alanına girmek isteyince, Çevik Kuvvet polisleri kadınlara biber gazıyla müdahale etti.

Gazdan etkilenen bazı kadınlar olay yerine gelen ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

İkinci müdahale

İnşaat alanına beton mikserlerin girmesiyle gün boyu gergin saatler yaşayan Validebağ'da, polis akşam saatlerinde eylemcilere yine müdahale etti. Polis, grubu dağıtmak için tazyikli su ve biber gazı kullandı. Gazdan çok sayıda kişi etkilendi.

Grup saat 20.45 sıralarında basın açıklaması yaptı. Ardından, gruptan bazı kişiler, inşaat alanı önündeki polis bariyerlerini aşmak isteyince, müdahale başladı.

Polis, gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahe etti. Çevik Kuvvet polisleri de ara sokaklara kaçanları takip etti. Ara sokaklarda çöp konteynerleriyle kendilerine barikat yapmak isteyen göstericilere polis uzun süre müdahale etti.

Gruptan bazı kişiler polise ellerine geçeni fırlatırken, bazıları da havai fişek attı.  Olaylar sırasında çok sayıda kişi gazdan etkilendi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS