Varto'da sokağa çıkma yasağı

Varto'da sokağa çıkma yasağı

Muş Valiliği, ikinci bir emre kadar Varto ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Terör örgütü PKK mensuplarının ilçede bulunduğunu ve operasyonların sürdüğünü belirterek, kent güvenliğinin sağlanması açısından ikinci bir emre kadar, 08.30 itibarıyla Varto'da sokağa çıkma yasağı ilan ettiklerini söyledi.


Muş Valiliği’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “15 Ağustos 2015 tarihinden itibaren Varto ilçesi şehir merkezinde PKK terör örgütü mensupları tarafından çok sayıda mayınlama ve tuzaklama yapılmıştır. Bu tuzaklamaların imhası esnasında vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması başta olmak üzere, asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince Varto ilçesinde 16 Ağustos 2015 günü saat 08.30 itibari ile ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir” denildi.


VARTO'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE GERGİN BEKLEYİŞ


Varto'da bu sabah ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, ilçede endişeli bekleyişin hakim olduğu belirtildi. Bir çok yere patlayıcı yerleştiren ve sokaklara hendek kazılan ilçenin giriş ve çıkışlarında güvenlik güçleri önlem aldı. Zaman zaman silah seslerinin geldiği ilçe merkezinde gizlenen PKK'lıların, köylerden toplanacak kişilerin ilçe merkezine geleceği dedikodusu yayması da sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede bir çok kişiyi tedirgin etti.Yetkililer gelişmelerle ilgili açıklama yapmazken, akşam saatlerinde telefonla ulaştığımız Varto Belediye Eşbaşkanı DBP'li Sabite Ekinci, "Ben de ilçedeyim, dışarı çıkamıyorum" dedi. Durumun gergin olduğunu belirten Ekici, "Helikopterler uçuyor, zaman zaman silah sesleri geliyor. Aldığımız duyumlara göre polisler bazı noktalarda aramalar başlatmış.  Kaymakam beyle görüşemedik. Emniyet müdürüne ulaşmaya çalışıyorum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS