Yakıt tasarrufu sağlayan cihaz geliştirdi

Yakıt tasarrufu sağlayan cihaz geliştirdi

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde yaşayan elektrikçi Erkan Çapar, jeneratörler için tasarladığı buna rağmen benzinli, LPG'li ve mazotlu otomobil ve minibüs gibi araçlarda da kullanabilen cihazla, yakıtta tasarruf sağladığını belirtti. Otomobiline taktığı cihazla yüzde 50 yakıt tasarrufuna ulaştığını öne süren Çapar, amacının tamamen suyla çalışan jeneratör yapmak olduğunu söyledi.

Tepecik Mahallesi'nde yaşayan ve özel bir maden şirketinde çalışan elektrik ustası Erkan Çapar, jeneratörün sadece suyla çalışmasını sağlayabilecek bir cihaz için beş yıl önce çalışmaya başladı.

Tasarladığı cihazı son altı aydır büyük gelişme kaydettiğini belirten Çapar, jeneratörlerde yüzde 80 yakıt tasarrufu sağlandığını söyledi.

Çapar, cihaz sayesinde benzinli, LPG'li ve mazotla çalışan otomobil, minibüs ve
kamyon gibi taşıtlarda da ortalama yüzde 50 tasarruf sağlanabileceğini kaydetti.Amaç tamamen suyla çalışan jeneratör


Cihazın bir ucunun hava emiş manifolduna, diğer ucunun da aküye bağlandığını belirten Erkan Çapar, "Suyu elektrolize edip hidrojeni ayırıyor. Ortaya çıkan hidrojen, yakıt olarak kullanılıyor. Sistem son altı aydır yüksek performans gösterdi. Şu an kendi otomobilimde kullanıyorum. Ortalama yüzde 50 yakıtta tasarruf sağladım" dedi.

Beş yıldır cihazın üzerinde çalıştığını vurgulayan Çapar, "Amacım sistemi jeneratörlerde kullanmak. Tamamen suyla çalışan jeneratör üretmek.

Henüz tamamen suyla çalışan jeneratörü yapamadım ama aralıksız çalışıyorum. En azından şu an otomobillerde yüzde 50, jeneratörde de yüzde 80 yakıt tasarrufunu başardık" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS