Yakup Köse Metris Cezaevi'nde

Yakup Köse Metris Cezaevi'nde

Hakkında 'Askere karşı isyan ve yangın çıkarma' suçlarından 6 yıl 8 aylık kesinleşmiş hapis cezası bulunan Yakup Köse, Metris cezaevine konuldu. Köse, Milat gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştı.

Yakup Köse İBDA-C üyesi olduğu suçlamasıyla 2000 yılında bulunduğu Bandırma Cezaevi'nde meydana gelen olaylara karıştığı gerekçesiyle yargılanmış, Bandırma 2.Asliye Ceza Mahkemesi'nce 'Askere karşı isyan ve yangın çıkarma' suçundan yargılandığı bu davada  6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.


Yargıtay onadı,ceza kesinleşti


Söz konusu ceza 25 Ocak 2013'te Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onaylanıncı kesinlik kazandı. Hakkında yakalama kararı bulunan ve yaklaşık bir yıldır firari olan Köse, dün akşam saatlerinde Arnavutköy'deki evine gitmek için bindiği İETT otobüsünde gözaltına alındı. Geceyi Arnavutköy Polis Merkezi'nde geçiren Köse, sağlık kontrolünün ardından saat 12.00 sıralarında sivil bir polis aracıyla Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne getirildi. Adliyeye arka kapıdan sokulan Köse, burada hakkındaki kararın yüzüne okunmasıyla tutuklandı.


Ailesi ve yakınları adliye önünde toplandı


Yakup Köse'nin adliyeye getirilmesi üzerine aralarında eşi Şenay Köse, iki kızı,  yakınları ve arkadaşlarından oluşan bir grup adliye önünde toplandı. 'Yakup Köse'ye özgürlük', 'Paralel Yargı Hesap Verecek' yazılı dövizler açan grup, 'Yakup Köse onurumuzdur' şeklinde sloganlar attı. Bu sırada Köse, eşi ve kızları ile yaklaşık 15 dakika adliyede görüştürüldü.


Polis ve grup arasında kısa süreli gerginlik


Polislerin koluna girerek adliyeden çıkardığı Yakup Köse  tekbir getirerek, 'Haşhaşiler hesap verecek, Fethullah Gülen hesap verecek' şeklinde sloganlar attı. Adliye önünde güvenlik önlemi alan polis,  Metris Cezaevi'ne doğru hareket eden aracın peşinden koşanları engellemek için kol kola girerek yolu kapattı. Aracın peşinden koşanlar ile kendilerine engel olmaya çalışan polis arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı.


Avukatı basın açıklaması yaptı


Yakup Köse'nin avukatı Hamza Uçan, adliye önünde konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Uçan, "28 Şubat'ın 14 yaşında idam cezasına çarptırdığı Yakup Köse, dün gece itibariyle '28 Şubat yargısı'nın verdiği ve 'paralel yargı'nın onadığı hukuksuz ceza sebebiyle iş yerinden evine giderken belediye otobüsünde gözaltına alınmıştır. Türkiye Hukuk tarihine kara bir leke olarak geçen bu dava kamuoyu vicdanında taşınamaz hale gelmiştir" ifadelerini kullandı. Avukat Uçan, 'adil yargılanmanın ihlali' gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yaptıklarını da sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS