Yurt Atayün 7.5 saat sorulara yanıt verdi

Yurt Atayün 7.5 saat sorulara yanıt verdi
DHA

Eeski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün tutuklanma talebiyle sevk edildiği hakim huzurundaki sorgu da 7.5 saat sürdü. Atayün'ün avukatı Ömer Turanlı, sorgunun sonlarına doğru müvekkiline, "Sorgunuzu 1 saatte bitiriyorsanız bitirin, bitirmiyorsanız hukukun gereğini yapacağım" denildiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz cuma akşamından bu yana İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün sorgusuna dün sabah saat 10.00'da başlandı.

Yurt Atayün, İstanbul 1. Sulh Hukuk Hakimliği'ndeki sorgusu sırasında, üç avukatı ile birlikte hakim İslam Çiçek'in karşısına çıktı.

Saat 15.00'e kadar aralıksız süren sorgu işlemine 1 saat yemek arası verildi. Aradan sonra yeniden başlanan sorgulama işlemi saat 18.30 sıralarında sona erdi.

Atayün'ün avukatından açıklama

Atayün'ün sorgusunun ardından gazetecilere bir açıklama yapan avukatı Ömer Turanlı, sorgu işlemlerinde birtakım "tatsızlıklar" yaşandığını belirterek, "Yaşanan tatsızlıkları mahkeme zabıtlarına yansıtmaya çalıştık. Fakat bu sorgu işleminde, aynı Emniyet Müdürlüğü'ndeki gibi sıkıntılar burada da yaşandı. Atayün'ün gözaltı süresi dolduğu için Emniyet'te ifadesi tamamlanamadı. Mahkeme sorgusunda ise dosya ve delilleri tamamen müvekkilimize inceletilemedi. Atayün'e '1 saatte savunmanızı bitiriyorsanız bitirin, bitirmiyorsanız hukukun gereğini yapacağım' dedi. Aynı şekilde müvekkilimizi savunmak için tanınan yasal haklar kısıtlandı" iddiasında bulundu.

"50 avukata 500 polis"

Avukat Turanlı, "Duruşma salonunun önünde yüzlerce Terörle Mücadele Şubesi polisi vardı. 50 avukat varsa, 500 tane de polis var. Bu psikolojiyle duruşmaya girdik. Bu psikolojiyle savunma yaptık. Bu psikolojiyle yapılan savunma hukuken geçerli değildir, batıldır. Balyoz ve Ergenekon'daki taşkınlığın binde biri bile burada olmadı. Bu kadar polise ne gerek var?" ifadesini kullandı.

"Polis polisin bayram çikolatasını almadı"

Ömer Turanlı, şüpheli polislerin 7 gündür duş almalarına izin verilmediğini de anlatarak, “Bir polis memuru, Yurt Atayün ile dalga geçer gibi, 'Hortum vereyim onunla yıkan' dedi. Müvekkillerimiz tuvaletlerde maşrapalarla ve soğuk suyla yıkanarak bayram namazı kıldılar. Sabah çikolata getirdik, müvekkillerimiz buradaki görevli polislerle bayramlaşmak istediler. Bir polis amiri, polislere 'Sakın çikolata almayın. Bunlarla bayramlaşmak bile yok' dedi" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS