Zekeriya Öz'ün yargılanmasına başlandı

Zekeriya Öz'ün yargılanmasına başlandı

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında Twitter hesabından, başbakan olduğu dönemde Recep Tayyip Erdoğan'a tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla açılan davanın görülmesine başlandı.

Düzce 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davanın duruşmasına Öz ve avukatı katılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları duruşmada hazır bulundu.


Savcı Zekeriya Öz'ün, "hakaret" ve "tehdit" suçlamasıyla yargılandığı dava, Düzce 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Duruşmaya Erdoğan'ın avukatları Ali Özkaya ve Burhanettin Sevencan katıldı. Öz'ün gelmediği duruşmaya avukatı İsmail Yanar da mazeret bildirerek katılmadı. Duruşmayı Düzce Barosu Başkanı Ali Dilber ve gazeteciler izledi.


Sanık Öz'ün savunma ve delilleri ile ek savunmasının tespiti için Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazılan talimata verilen cevap okundu. Cevap yazısında 9 Aralık'taki duruşmada sanığa yazılı savunmalarını hazırlayıp sunması için süre verilmesine karar verilerek duruşmanın 20 Ocak tarihine bırakıldığı belirtildi.


Sanığın cumhuriyet savcısı olması nedeniyle dosyanın safahati hakkında HSYK'ya bilgi verilmek üzere Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı Bakanlık Muhabere Bürosu'na müzekkere yazıldığı kaydedildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ali Özkaya, savunmasında, 5651 Sayılı Yasa gereğince sosyal medya ortamının aleni bir ortam olduğunu kaydederek; "Bu sebeple sanığın tecziyesine karar verilsin. Şikayetimiz devam ediyor. Ayrıca eğer talep olur ise sanığın görevi ve konumu gereğince CMK'nın 231/5 maddesinin uygulanması gerektiği kanaatindeyiz" dedi.


Edirne'de bar tuvaletinde cinayet


Cumhuriyet savcısı ise sanığın savunma ve delilleri ile ek savunmasının tespiti için Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazılan talimat cevabının beklenilmesini talep etti.


Mahkeme heyeti, Zekeriya Öz'ün savunma ve delilleri ile ek savunmasının tespiti için Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazılan talimat cevabının beklenmesine, şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davaya katılma talebinin kabulüne karar verdi.


Remzi Kartal CNN TÜRK'e konuştu


Davanın safahati hakkında HSYK'ya bilgi verilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı 5 Şubat 2015 tarihine erteledi.


Erdoğan'ın avukatının açıklaması


Erdoğan'ın avukatı Özkaya, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Öz'ün savunma için süre istemesi nedeniyle duruşmanın ertelendiğini söyledi. Özkaya, şunları kaydetti:


"Twitter, sosyal medya ortamından hakarette bulunan ve tehdit eden cumhuriyet savcısı Zekeriya Öz ile ilgili HSYK Kanunu'ndan kaynaklanan şahsi suçlarda en yakın ağır ceza mahkemesi olan Düzce Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın duruşmasına girdik. Kendisi savunma için süre istediğinden ve henüz talimat cevabı gelmediğinden duruşma 5 Şubat tarihine ertelendi. Hakim ve Savcılar Kanunu gereğince bir hakim ve cumhuriyet savcısının şahsi suçuna en yakın ağır ceza mahkemesinde bakılır. Bu sebeple de Düzce Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davanın yargılaması yürütülüyor. Bu aşamada söylenecek bir husus yok. Yargılamanın içeriğiyle ilgili konuşmak çok doğru değil. Kendisi yazılı savunma için süre istediğini beyan etmiş mahkeme huzurunda. Savunma herkes için kutsal bir haktır."


Doktor, eşini 35 bıçak darbesiyle öldürdü


İddianame


Recep Tayyip Erdoğan, Zekeriya Öz'ün Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla kendisine yönelik tehdit, iftira ve hakaret suçlarını işlediği gerekçesiyle temmuz ayında avukatları aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş. Savcı Zekeriya Öz'ün Bolu'da görev yapıyor olması nedeniyle Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dosyaya bakamaması üzerine, dosya Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmişti.


Düzce Cumhuriyet Başsavcısı tarafından hazırlanan iddianame Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilmişti. İddanamede, Zekeriya Öz'ün hakaret ve tehdit suçlarından cezalandırılması isteniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS