Zorunlu Osmanlıca dersine Abdülhamit'in torunu da karşı çıktı

Zorunlu Osmanlıca dersine Abdülhamit'in torunu da karşı çıktı

Sultan II. Abdülhamit’in torunlarından Orhan Osmanoğlu, Milli Eğitim Şurası’nda zorunlu ders olarak okutulması tavsiye edilen Osmanlıca dersi için “Zorunlu değil, seçmeli olması daha iyi olur. Bu işi gençlere sevdirerek yapmak lazım” yorumunda bulundu.

Eğitimde muhafazakarlaşma önerilerinin damga vurduğu 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda önce Osmanlıca’nın tüm liselerde zorunlu ders olarak okutulması önerilmiş, daha sonra kapsamı daraltılarak İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri’nde zorunlu ders olması tavsiye edilmişti.


Osmanlıca zorunlu ders oluyor


Osmanlıca mezar taşlarındakini okuma meselesi değildir


Düzce’de "muhafazakar tatil" anlayışına uygun olarak açılan "Devr-i Tatil" projesinin tanıtımına katılan Sultan II. Abdülhamit’in torunlarından Orhan Osmanoğlu, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.


'Dedesinin mezar taşını okuyamayan nesil' gerekçesi


Eğitim Bir-Sen'den okul öncesi din eğitimi teklifi


Zorunlu Osmanlıca dersine dayanak olarak gösterilen, “Mezar taşlarını okuyamıyoruz” gerekçesine karşı çıkan Osmanoğlu, “Osmanlıca gençlerin mezar taşlarındakini okuma meselesi değildir, olmaması gerekir” dedi.


Ertuğrul Günay'dan Osmanlıca ders çıkışı


Gençlere, tarihi arşivlere girerek araştırmaları için Osmanlıca öğrenmelerini tavsiye eden Osmanoğlu, “Başka bir dil öğreneceğiz diye korkmasınlar. Ben iyi olacağını düşünüyorum. Zorunlu değil, seçmeli olması daha iyi olur. Bu işi gençlere sevdirerek yapmak lazım” diye konuştu.


Osmanlı'nın süper kahramanları


Vatikan'ın ilginç sırları: 'Cinsel organ koleksiyonu, seks süiti, kadın papa...'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS