Arkeoloji bölümü

Arkeoloji bölümü

Arkeoloji bölümünü düşünen adayların, program hakkında mutlaka bilmesi gerektiği, bölümün kapsamı, çalışma alanları gibi önemli bilgileri, Arkeoloji programını düşünen adaylar için derledik.

Arkeoloji programından mezun olan öğrenciler, müzelerde uzman ve araştırmacı olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kurumlarda, Turizm Sektöründe, sanat galerilerinde çeşitli görevler alabilmektedirler. Ayrıca alanda kendisini geliştiren, yabancı dili etkin kullanabilen mezunlar, ulusal ve uluslararası kazı çalışmalarında görev alabilmektedirler.


Programın amacı


Arkeoloji bölümünün temel amacı, eski çağlardan günümüze kadar gelmiş çeşitli eserleri bulmak ve bu eserlerin bakım, onarım ve restorasyonunu yapacak alanında donanımlı, tarihe meraklı bireyler yetiştirmektir. Arkeoloji programında öğrenim görmeye hak kazanan ve kayıt işlemlerini gerçekleştiren bölüm öğrencileri, bu alanda Arkeolojik Tanımlama ve Terminoloji, Arkeolojik Kazı ve Araştırma Teknikleri, Mitoloji, Antik Dönem Coğrafyası gibi çeşitli alanlarda eğitim görmektedirler. Alanda uzmanlaşmayı düşünen öğrencilerin yabancı dil seviyelerini geliştirmeleri, hem yabancı kaynaklı araştırmalarda hem de iş bulabilme noktasında kendilerine büyük avantajlar sağlamaktadır.


Adaylarda olması gereken nitelikler


Arkeoloji programını düşünen adayların, tarihsel ve kültürel konulara meraklı, gözlem yeteneği kuvvetli, araştırmacı, sanata ilgi duyan, araştırmayı ve farklı ortamlarda çalışmayı seven bireylerden oluşması gerekmektedir. Alanda uzmanlaşmak için, adayların yabancı dil seviyelerini geliştirmeleri büyük önem arz etmektedir.


 


 


 


 


 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS