Deniz manzaralı 700 dönümlük hayvan barınağı

Deniz manzaralı 700 dönümlük hayvan  barınağı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve "hapishaneye" benzetildiği için Hayvan Severlerin protestoları neden olan Kısırkaya Hayvan Barınağını havadan görüntülendi.

700 dönümlük dolgu alan üzerine yapılan deniz manzaralı dev tesis için geçtiğimiz hafta içinde mahkeme tarafından projenin iptali kararı vermişti. Şu anda yasal süreci beklerken sessizliğini koruyan tesiste Kapalı bölümlerin içinde küçük odalar, dış kısmında da tel örgüyle çevrili bahçeler bulunuyor. Barınakta tedavi gören, sakat, yaşlı, yavrulu anne, tehlikeli ve agresif, küçük tip ırklar, yavrular, sahiplenilebilinir ve sahipsiz köpekler için ayrı bölümler yer alıyor. Tesiste ayrıca ameliyathaneler ve kırık tedavi merkezi de var.
Türkiye'de mutlaka gezilmesi gereken 15 yer 


4 bin köpek sürekli kalabilecek


Sarıyer, Kısırkaya'da İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından yaptırılan "Kısırkaya Hayvan Bakım Evi ve Doğal Yaşam alanı" geçtiğimiz Şubat ayında inşaatı tamamlanarak açılışa hazır hale getirilmişti. Avrupa Yakası'ndaki ilçe belediyelerine hizmet vermesi planlanan  barınakta, sokakta yaşayamayacak kadar yaşlı ve hasta olduğu tespit edilen 4 bin köpeğin sürekli kalabileceği her biri 500 m2 büyüklüğünde 200 adet Bahçeli Yaşam Ünitesinin var.


Yılda 20 bin hayvanın kısırlaştırma işlemenin yapılabileceği tesiste hayvanlar için kırık tedavi merkezi, ameliyathanelerde bulunuyor. Merkezde ziyaretçiler için gezinti ve piknik alanları gibi sosyal donatılar da bulunduğu belirtildi. Kısırkaya hayvan barınağında sokak hayvanlarının yanı sıra göçmen kuşların, martıların, güvercinlerin bakıldığı bir kuş tedavi merkezinin de hayata geçirilmesinin proje kapsamında olduğu belirtiliyor.
Köpekler sahibinin peşini bırakmadılar 


Mahkeme iptal etmişti


Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne açtığı davada mahkeme, geçtiğimiz hafta  Kısırkaya hayvan barınağının "Kısmen, mera, kısmen korunacak kumsal ve sahil" içerisinde kaldığı, imar planı onaylanmadan inşa edildiği, izin alınmadan yapıldığı ve mevzuata aykırı olduğu hükmüne varmıştı. Kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 30 gün içinde temyiz etme hakkı bulunuyor.
MacGyver gibi düşünebilen köpek! 


Dev tesis havadan görüntülendi


Mahkeme kararının ardından dev hayvan barınağı havadan görüntülendi. Havadan görüntülenen "Kısırkaya Hayvan Bakım Evi ve Doğal Yaşam alanı" oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Çevresi tel örgülerle çevrilen deniz manzaralı tesiste hayvanlar için hazırlanan kulübeler ve gezinme alanları, ameliyathane olarak kullanılacak bölüm ve idare binaları dikkat çekiyor. Hayvan barınağının geleceği yasal sürecin sonunda belli olacak.


Kısırkaya hayvan bakımevi ve doğal yaşam alanı projesinin özellikleri 


Projenin kapladığı alan: 700 Dönüm


2 adet idare binası


Karantina Merkezi : 5 blok, her kafeste bir köpek, 50 toplam hayvan kapasiteli


Yavrulu Anne Barınağı : 5 blok, her kafeste 1 anne 4 yavru, 100 toplam hayvan kapasiteli


Tedavi Ünitesi : 10 blok, her kafeste 1 köpek, 500 toplam hayvan kapasiteli


Doğal Yaşam Bahçesi : 200 blok, her yapıda 20 köpek, 4.000 toplam hayvan kapasiteli


10 adet operasyon odasında 20 operasyon masası

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS