Seksi fotoğraf paylaşan kadınlar yeteneksiz görülüyor

Seksi fotoğraf paylaşan kadınlar yeteneksiz görülüyor

Kadınların Facebook profillerinde paylaşıkları seksi fotoğraflar, hemcinslerinin onları "yeteneksiz" olarak görmelerine neden oluyor.

Kadınların sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflar üzerinde yapılan bir araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı.

Kadınların Facebook profillerinde paylaşıkları seksi fotoğraflar, hemcinslerinin onları "yeteneksiz" olarak görmelerine neden oluyor.Sosyal medyada açık saçık fotoğraflarını paylaşan kadınlar aynı zamanda hemcinsleri tarafından hem fiziki hem de sosyal olarak güzel bulunmuyor.

Araştırmayı yapan ekbini başkanı olan Colorado Üniversitesi psikoloji doçenti Elizabeth Daniels, "Genç kadınların internette neler yaptıklarını anlayıp bunların kendilerine duydukları saygı üzerindeki etkilerini araştırdık" dedi.

Daniels ve araştırma sonuçlarını birlikte kaleme aldığı Eileen Zurbriggen araştırmalarını her ikisinin adı da Amanda olan 20 yaşında iki hayali kadın profilini kullanarak yaptılar.

İki Amanda'nın da diğer genç kadınlarla ortak noktaları olsun diye profillerinde Lady Gaga gibi şarkıcılar, "Twilight" gibi kitaplar ve "The Notebook" gibi filmleri sevdikleri belirtlidi.

Her iki profiled de aynı detaylara yer verilirken, tek farklı olan şey fotoğraflar oldu.

Profillerden birinde "Amanda" gögüs dekolteli ve çorap lastiğini gösteren derin yırtmaçlı bir elbise giydi. Diğer profildeki "Amanda" ise kısa kollu tişört, blucin ve göğsünü kapayan bir eşarpla poz veren genç bir kadın vardı.

Araştırmacılar 118 genç kadına bu Facebook profoillerini gösterdi ve neler düşündüklerini sordu. Yanıt olarak "Güzel buluyorum", "Arkadaş olabilirdik", "Kendisine verilen bir işi yapacağını düşünüyorum" gibi seçenekler sunuldu.

"Seksi olmayan" profil her üç dalda da daha fazla puan aldı. Sorulara yanıt veren kadınlar açık saçık giymeyen Amanda'nın daha güzel, daha arkadaş canlısı ve bir görevi yerine getirmekete daha ehil ve yetenekli olarak gördüklerini belirtti.

Fotoğraflar arasındaki en büyük fark ise görev ve yetenek konusunda oldu. Seksi fotoğraflı kadın yetenek konusunda çok az puan topladı.

Daniels ve Zurbirgenn, bu araştırmanın kadınların dışardan nasıl algılandıkları konusunda önemli soru işaretlerini gündeme getirdiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS