Silivri’de kavun ve bamya festivali…

Silivri’de kavun ve bamya festivali…

Unutulmuş değerleri gün yüzüne çıkararak Silivri’de ekonomik ve sosyal hareketlilik yaratmayı amaçlayan Silivri Belediyesi, Selimpaşa Mahallesi’nde 34 yıl sonra yeniden başlattığı Topatan Kavunu ve Bamya Festivali’nin bu yıl ikincisini gerçekleştirdi.

Gecenin geç saatlerine kadar devam eden kutlamalara ilçe sakinleri yoğun ilgi gösterirken festival sahur saatlerine kadar sürdü…

IŞIKLAR: TARIM FESTİVALLERİ SÜRECEK…

Festivalin açılış konuşmasını yapan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; "Şehirleri AVM’lerle kuşatan anlayışa inat, biz tarımsal festivallerimizi sürdürmeye, tarım arazilerimizi korumaya devam edeceğiz. İstanbul’u besleyecek büyüklükte tarım alanı sadece Silivri’de var. Selimpaşa’da Kavun ve Bamya yerel değerlerimiz. Fiziki özelliğinden kaynaklanan bu lezzetin dünyanın hiçbir yerinde aynı olması mümkün değil.”

18 BAMYA ÜRETİCİSİ BİRİNCİLİK İÇİN YARIŞTI

Festivalde En İyi Bamya yarışması oldukça çekişmeli geçti. 18 bamya üreticisinin katıldığı yarışmada bamyalar; rengine, iriliğine ve şekline göre birçok kategoride değerlendirmeye alındı. Festival’de Topatan Kavunu’nu bu yıl bölgede ilk yetiştiren üretici olan Muammer Aksoy’a çeyrek altın hediye edildi.

EN İYİ BAMYAYI RECEP SOYDAN ÜRETTİ

Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu seçilen En İyi Bamya Üreticilerine ödüllerini Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar sahnede takdim etti. En İyi Bamya Üreticisi birincisi Recep Soydan, ikincisi Kezban Okutucu ve üçüncüsü de Eyüp Budak oldu. Birinciye tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye de çeyrek altın ve çeşitli hediyeler verildi.

ALTUN VE ŞENLENDİRİCİ İLE MÜZİK DOLU BİR GECE

Festivalin konser ayağında ise Hakan Altun ve Hüsnü Şenlendirici sahne aldı. Silivrili vatandaşlara müzik ziyafeti yaşatan Altuğ ve Şenlendirici’nin şarkılarına izleyenler de geç saatlere kadar eşlik etti. Doğum günü olan Hüsnü Şenlendirici için sahnede sürpriz doğum günü kutlaması yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS